Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de vaka sayılarında son durum belli oldu!

Koronavirüs vaka sayılarının 17 günlük kapanmadan sonra yavaş yavaş düşmeye başlamasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kademeli normalleşmeye kurallarını duyurmuştu.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan aşının yanı sıra vatandaşlar İzmir’de vaka sayılarındaki durumu merak ederken İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Metin Kızılelma’dan açıklama geldi.

“VAKA SAYILARI MEMNUNİYET VERİCİ”

Vaka sayılarına da dikkat çeken Dr. Kızılelma, “İzmir’de vaka sayıları oldukça memnuniyet verici. Kısıtlamaların etkisi çok olumlu oldu. Aynı zamanda kişilerin kişisel koruyucu ekipmanlara özen göstermeleri, hijyen kurallarına uymaları, kişisel mesafeye uymaları gibi durumlarda bilinçlenmiş olmaları da vaka sayılarını düşürdü. Toplumsal bağışıklık oluştukça bu sayılar daha da düşecek. Hem enfeksiyonu geçirmiş kişi sayısı hem de aşılanmış kişi sayısı zamanla artacak. Riskin tamamen yok olması aşılanma sayısı ve hızına bağlı. Aşıyla ilgili lojistik sıkıntımız yok. Elimizde istediğimiz kadar aşı var. Aşı tanımlanmış kişiler ne kadar çabuk başvurursa o kadar çabuk güzel günlere ulaşacağız” dedi.