Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de toplu ulaşımda 90 dakika uygulaması kalkıyor mu?

İzmir'de toplu ulaşımda 90 dakika uygulamasında değişiklik yapılması gündeme geldi. Buna göre, İzmir'de toplu taşımada 90 dakika içinde yapılan ücretsiz aktarma iptal edilecek ve ücret alınacak. Değişikliğe tepki gösteren vatandaşlar tarafından Twitter'da #90dakikamadokunma etiketi açıldı. 

İzmir’de toplu ulaşımda 90 dakika boyunca ücretsiz aktarma uygulamasında değişiklik yapılması planlanıyor. Bu doğrultuda, İzmir’de toplu taşımada 90 dakika içinde yapılan ücretsiz aktarma iptal edilecek ve ücret alınacak. Değişikliğe tepki gösteren vatandaşlar tarafından Twitter’da #90dakikamadokunma etiketi açıldı.

90 DAKİKA UYGULAMASI KALKIYOR MU?

Meclis onayına sunulan önergede; tam tarifede ilk biniş ücretine 10 kuruşluk indirim yapılırken, 90 dakika içindeki ilk iki aktarmaya 50’şer kuruş ödenmesi öngörülüyor. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Meclis onay verirse ilk biniş ücreti 3.56 TL’den 3.46 TL’ye çekilecek. Tüm ulaşım araçlarını kullanan ve tam tarifeyle biniş yapan vatandaşlardan, hakkaniyet ve külfetlerin adil dağıtılması ilkesi ışığında ve kamu yararı da gözetilerek birinci ve ikinci aktarmalarda 0.50 TL aktarma ücreti alınacak.

Yeni tarife önergesi Plan Bütçe ve Tüketici komisyonlarına incelenmesi amacıyla sunuldu. Önerge, komisyonların incelemesi sonrası meclise sevk edilecek ve 14 Ağustos Cuma günü toplanacak mecliste oylanacak.