İzmir Haberleri

İzmir’de toplu taşımalarda azalma!

Türkiye'de ortaya çıkan koronavirüsü vatandaşları korkuya sürükledi. Sağlık Bakanlığı'nın uyarılarına uyan İzmirli vatandaşlarımız mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmamaya ve toplu taşıma kullanmamaya dikkat etmeye başladı. Alınan bilgilere göre İzmir'de toplu taşımalarda yüzde 51.3 oranında azalma yaşandı.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre İzmir’de toplu taşıma kullananların sayısında azalma yaşandı. Alınan verilere göre toplu ulaşımı kullananların sayısı yüzde 51,3 oranında azaldı.

899 BİN 474’E GERİLEDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesinden yazılı açıklama yapıldı. 3 Mart Salı günü tüm toplu ulaşım araçlarını kullananların sayısı 1 milyon 846 bin 112 iken bu rakam 17 Mart Salı günü 899 bin 474’e geriledi.

YÜZDE 60’DAN FAZLA DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ
Kentte otobüs ulaşımının yanı sıra toplu ulaşım elektronik ücret toplama sistemini de işleten ESHOT Genel Müdürlüğü verilerine göre, okulların kapalı olması nedeniyle öğrenci ve öğretmen binişlerindeki azalma yüzde 80’leri buldu. Başta 65 yaş üzeri vatandaşlar olmak üzere serbest ve indirimli kart sahiplerinin biniş sayılarında da yüzde 60’dan fazla düşüş görüldü.

Ağırlıklı olarak özel sektör çalışanlarının oluşturduğu tam biniş yapanların sayısı da yüzde 38,6 oranında azaldı.

TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Bu arada, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şubesi ekiplerinin dezenfeksiyon ve temizlik çalışmaları sürüyor.

İZBAN ve metro istasyonları, otobüs aktarma merkezleri ile tramvay duraklarında gece yapılan rutin dezenfeksiyon çalışmaları gündüz de yapılmaya başlandı.

Her gün binlerce kişinin kullandığı otobüs aktarma merkezleri sürekli dezenfekte edilirken ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekipler ise sefer sonlarında otobüslerin hijyenini sağlıyor.

Tüm şoförler kendilerine verilen maske ve eldivenlerle çalışırken, otobüs aktarma merkezlerindeki hareket memurluklarına, personelin ve vatandaşların kullanımı için el dezenfektanları dağıtıldı.