İzmir Haberleri

İzmir’de TOKİ 2021 başvuruları ne zaman? 100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında, 2021’de de 100 bin sosyal konutun inşası öngörüldü. Bu nedenle vatandaşlar tarafından, “İzmir’de TOKİ 2021 başvuruları ne zaman?”, “ 100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?” gibi soruların cevapları araştırılıyor.

2020 yılı içerisinde ve sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlar, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından açıklanacak güzel haberleri bekliyorlar. Bu nedenle internet sayfaları üzerinde, , “İzmir’de TOKİ 2021 başvuruları ne zaman?”, “ 100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?” gibi soruların cevapları araştırılıyor.

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre, TOKİ tarafından 2020 sonuna kadar 102 bin konut üretilmesi hedeflenirken, 2021’de de 100 bin sosyal konutun inşası planlanıyor. Ancak 2021 TOKİ 100 bin konutun ne zaman yapılacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Depremzedeler için 1 yılda inşaa edilecek

Öte yandan İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki yıkıcı deprem sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile TOKİ, İzmir’de inşaa edeceği 3 Bin konut için çalışmalara hızla başladı. TOKİ depremzedeler için İzmir’de belirlenen rezerv alanı üzerine 1 yılda yeni konutları dikecek.

TOKİ başvuru şartları nelerdir?

2019 yılında ilan edilen 100 bin sosyal konut projesine başvuru şartları şöyleydi:
Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1. T.C. vatandaşı olması,

2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.

4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.