Ege Haberleriİzmir HaberleriManşetYerel

İzmir’de “Taşıyıcı” uygulaması başladı: Ücret alınmıyor!

İzmir’de belediye tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, “Taşıyıcı” uygulaması başladı. Ücretsiz olarak verilen hizmetten faydalanmak için randevu almak gerekiyor. Nakliye hizmetinden üniversite öğrencileri faydalanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni bir hizmeti duyurdu. Buna göre, ilde üniversite öğrencilerine ücretsiz nakliye hizmeti veren “Taşıyıcı” uygulaması başladı. Eşyalarını taşımak zorunda kalan öğrenciler randevu alarak ücretsiz hizmetten faydalanabiliyorlar.

Öğrenciler hizmet hakkında görüşlerini de açıkladılar. Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Ali Kertik “Şu anda taşınma işi gerçekten çok zor iş. Nakliyeci tutmak istesek ev kirası kadar para ödememiz gerekiyor. Böyle bir hizmetin verilmesi mükemmel. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e, ekip arkadaşlarına teşekkürler. Gayet iyi bir hizmet” dedi.

Buca’dan Göztepe’ye taşınırken hizmetten yararlanan Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Mustafa Güngör, “Arkadaşlarımız aracılığıyla böyle bir hizmet olduğunu duyduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni aradım. Emin değildim, inandırıcı gelmedi, çünkü geldiğimiz yerde bu tarz şeylere pek alışık değiliz. Arkadaşlar çok güler yüzlüydü, çok yardımcı oldu. Başta Başkan Tunç Soyer olmak üzere tüm belediye çalışanlarına teşekkür ederim” dedi. Bu sayede büyük bir ekonomik yükten kurtulduklarını ifade eden Mustafa Güngör “Nakliye ücretleri çok pahalı. Gerek kira gerek yeme içme konusunda yükümüz çok. Yemek desteği zaten veriliyordu. Şimdi de bu oldu. Büyükşehir Belediyesi, ulaşım ücretlerinde de öğrencilere tolerans sağlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden çok memnunuz” şeklinde konuştu.

Nasıl randevu alınır?

Nakliye talebi olan öğrenciler 444 40 35 numaralı telefonu arayarak istenilen bilgileri aktarıyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekiplerin sosyal incelemelerinin ardından taşınmanın planlaması yapılıyor. Evlere giden belediye personeli çıkılan evden eşyaları araca yüklüyor, yeni evde de yerleşime yardımcı oluyor. 22 Ocak’tan bu yana nakliye desteği için 275 öğrenci Hemşehri İletişim Merkezi’yle iletişime geçerek başvuruda bulundu ve 183 öğrencinin taşınma işlemi tamamlandı.