Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de sosyal mesafeli LGS sınavı! İşte o görüntüler

Binlerce öğrenci bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle farklı bir sınav heyecanı yaşadı. İzmir'deki 641 okulda yaklaşık 70 bin öğrencinin katılımıyla Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav saat 12.50'de sona erdi. Sınav öncesi öğrenciler tedbirli bir şekilde içeri alındı. İşte o görüntüler!

İzmir’de 641 okulda 70 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşen Liselere Giriş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav saat 12.50’de sona erdi. Öğrenciler sınav öncesi koronavirüs önlemlerine uygun şekilde içeri alındı. İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, sınav öncesi Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulunda incelemelerde bulundu.

Okuldaki inceleme sırasında bina merdivenlerinde “Yakın temastan kaçın”, “Eşyalarını ortak kullanma”, “Ellerinle ağzına burnuna dokunma” gibi uyarıların yer aldığı görüldü.

Ömer Yahşi, okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, salgın süreciyle ilgili gerekli önlemleri alarak sınavı başlattıklarını belirtti. Kentteki yaklaşık 650 okulda 14 bin öğretmenin gözetiminde yaklaşık 70 bin öğrencinin 5 bin sınıfta LGS sınavına girdiğini kaydeden Yahşi, hijyen açısından tüm önlemleri aldıklarını ifade etti.

Yahşi, öğrencilerin de velilerin de sosyal mesafe ve maske kurallarına özen gösterdiğine işaret ederek, “Öğrencilerimize maske ve dezenfektan dağıtıyoruz. Hijyen açısından bakanlığın uyarıları doğrultusunda çalışmalarımızı yaptık. Öğrencilerimiz stressiz bir şekilde gelip sınava girmeye gayret ettiler.” dedi.

Ömer Yahşi, salonlardaki oturma düzeninin de sosyal mesafe kurallarına uygun belirlendiğini vurguladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası veya hasta olma riski bulunan 6 öğrencinin ayrı okullarda sınava alındığı bilgisini veren Yahşi, “Onlara ayrı okullar açtık. Sağlık Müdürlüğümüzden gelen personelimiz ile birlikte onları da ayrı sınava alıyoruz.” diye konuştu.

Yahşi, kendi kızının da sınava girdiğini söyleyerek, “Yarın Babalar Günü, öğrencilerimizin babalarına vereceği en güzel hediye sınava endişesiz girmeleridir. Babalar da sınavı hayatlarının merkezine almasınlar.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu