İzmir Haberleri

İzmir’de Sanatçı Muhsin Kut’un Resim Sergisi Ziyaretçilere Kapısını Açtı

İzmirli sanatseverlerle usta sanatçıları buluşturan Türkiye’nin ilk özel resim müzesi olan Selçuk Yaşar Müzesi’nde yer alan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi, kış sezonunu karşıladığı Ressam Muhsin Kut’un eserlerinin sergilendiği sergi ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Güzel sanatlar alanında eğitim veren okulların öğretmen ve öğrencilerinden yoğun ilgi gören sergiyi Işılay Saygın Güzel Sanat Lisesi öğrencileri ve Özgiller Dalan İlkokulu resim öğretmenleri de gezdi. Sanatçı Muhsin Kut’un eserlerini inceleyen öğrenciler, yetkililerden sanatçıya ilişkin bilgi aldı.

Muhsin Kut’un “Oradan Buradan Resimler” isimli sergisi, 31 Aralık 2019 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Muhsin Kut kimdir?

1938 yılında İstanbul’da doğdu. 1958 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1959’da resim yapmaya başladı. “Dolmuş”, “Tef” ve “Pardon” dergilerinde karikatür çizdi. İlk resim sergisini 1959 yılında Taksim Meydanı’nda açtı. 1964 – 1969 yılları arasında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Seramik Bölümü’nde okudu ve oradan mezun oldu. Akademi içinde 1967 yılında Uluslararası Barış Şenliği Resim birincilik ödülü ile Ahmet Andiçen Seramik birincilik ödülünü kazandı. Akademide öğrenci iken Sabri Berker’in önerisi ile Beşiktaş Resim Heykel Müzesi Milli Koleksiyonu’na eseri kabul edilmiştir.

1987 yılı Tekel Resim yarışmasında birincilik ödülü alan sanatçının resimleri İstanbul ve Ankara Resim ve Heykel Müzeleri’nde, Avustralya’da Broken Hill Belediye Müzesi’nde, New York Üniversitesi Abby Grey Koleksiyonunda, İstanbul Modern’de, ayrıca yurtiçi ve yurt dışında birçok önemli koleksiyonda bulunmaktadır. Her yıl başka bir yer ve konu seçen sanatçı İstanbul Bakırköy’de yaşamaktadır. 2009 yılında 19. İstanbul Sanat Fuarı’nın ‘onur sanatçısı’ ödülüne Türk resmine önemli katkıları nedeniyle Muhsin Kut layık görüldü.

Bir cevap yazın