İzmir Haberleri

İzmir’de polisin müdahale şekli ve sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi tepkilere neden oldu!

İzmir’de 1 Mayıs açıklamasına polisten tepki çeken müdahale şekli geldi. Bir polis, 1 Mayıs açıklamaları yapan bir göstericiye aynen ABD’de gözaltına alınırken öldürülen George Floyd’a benzer şekilde müdahale etti. Göstericinin boğazına ayağıyla bastıran polisin müdahale anında ki görüntüleri sosyal medyada yayınlanınca İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandığı iddia edilen bir genelge yayınlandı. Genelgede, polisin eylemcilere müdahalesini kaydedenlerin engellenmesini ve haklarında işlem yapılmasını istedi.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzalı Genelgede “Personelimiz görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartları oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği konusunda tüm personelin bilgilendirilmesini önemli rica ederim” denildi.

SİYASİLERDEN TEPKİ

Ümit Kıvanç: ”Bir ülkede Emniyet Genel Müdürlüğü “eylemlerde görüntü çekemezsiniz” genelgesi yayımlayabiliyorsa, ülkeyi kısmen o yönetiyor demektir. Bu doğrudan, çalışma özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve basının kısıtlanması gibi çok daha büyük başlıklarla ilgili halbuki.”

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, genelgeye tepki gösterdi. Özkoç Tiwitter hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı, “Polisin bulunduğu ortamda görüntü kaydedilmesini engellemeye yönelik genelge, insan haklarına aykırıdır, hukuksuzdur. Orantısız şiddetti, kötü muameleyi görüntülemek insanlık görevidir, sonuna kadar meşrudur!”

“BU KİNİN VE ÖĞKENİN NEDENİ NEDİR?”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da paylaşımında “Bu kinin, bu öfkenin bu acımasızlığın sebebi nedir? Ne yaptı bu insanlar? Gri pasaportla insan mı kaçırdı? Bakan olup bakanlığa dezenfektan mı sattı? Bakanlarla fotoğraf çektirip milleti mi dolandırdı? İzmir’de 1 Mayıs’ı kutlamak istediler! Vay be affedilmez bir suç işlediler” diye sordu.