Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de orta hasarlı binalara güçlendirme yapılacak! Hasar tespiti nasıl öğrenilir?

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Deprem nedeniyle büyük korku yaşayan vatandaşlar hasarlı binalarına girmeye korkuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremde hasar gören binalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Peki hangi binalara girilebilecek? Binaların hasar tespiti nasıl öğrenilir?

İzmir’de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Ayrıca meydana gelen depremde 114 vatandaşımızı kaybetti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşların evlerine girebileceklerini belirtti. Öte yandan orta hasarlı binalara ise 1 yıl içinde güçlendirme çalışmaları yapılması gerektiğini belirtti.

İzmir’de meydana gelen ve 114 kişinin ölümüne neden olan depremin ardından vatandaşlar hasarlı evlerine girmeye korkuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çadır kentlerde ya da yakınlarının evlerinde kalan depremzedelere seslendi.

‘ORTA HASARLI BİNALARI 1 YIL İÇİNDE GÜÇLENDİRMEK DURUMUNDALAR’

Hasarlı binaların hızlı bir şekilde yıkımına başlanıldığını belirten Kurum, ” 12 hasarlı binanın yıkımını tamamladık. Salı günü hedefimiz tüm İzmir genelinde çalışmaları tamamlamaktır. 2 bin 508 hasarlı, 338 de orta hasarlı binamız var. Hızlı şekilde ağır hasarlı binaların yıkım sürecini yürütüyoruz. Hasar tespit çalışmalarımıza giden arkadaşlarımız vatandaşlarımızı detaylı şekilde bilgilendiriyorlar. Ancak apartmanında olmayan vatandaşlarımız da hasar tespitlerini, hasartespit.cbc.gov.tr adresinden öğrenebilirler. Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Orta hasarlı binalara ilişkin güçlendirme yapmak zorundayız. Bu konuyu da bugün istişare ettik. orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar. Buna ilişkin belediyemizin, bakanlığımızın verebileceği her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

BİNALARIN HASAR TESPİTİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Çadır kentlerde covid-19 vakalarını tespit edecek merkezler kurduklarını aktaran Bakan Kurum, hasarlı olan 12 binanın yıkımının gerçekleştirildiğini belirtti. Binaların hasar tespitlerinin hasartespit.cbc.gov.tr sitesinden öğrenilebileceğini aktaran Kurum, tsunamiden etkilenen vatandaşlara 1 milyon 904 bin lira destek verildiğini aktardı.

FAHİŞ KİRA ARTIŞI AÇIKLAMASI

Deprem krizini fırsata çeviren nakliyecilerin fahiş fiyatlar uyguladıklarını tespit ettiklerini belirten Kurum, ”Vatandaşlarımızın güven içinde, valiliğimiz koordinasyonunda taşınma sürecini yürütüyoruz. Dün valimiz tüm taşıma şirketleriyle toplantı gerçekleştirdi. Burada tek bir taşınma rayici uygulanacak. İkinci bir fiyat belirlenmeyecek. Hem taşınma hem de kira sürecini takip ediyoruz. Fahiş bir fiyat artışının yaşanmaması adına da takibimiz yapılmaktadır. Tespitimiz halinde gerekli işlem yapılacaktır” dedi.

DEPREMDE 114 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İzmir’in Seferihisar ilçesi yakınlarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde 114 kişi can verdi, bin 34 kişi yaralı olarak kurtuldu. Hasar göre birçok binanın sakinleri tahliye edildi ve çadır kentlere yerleştirildi.