Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de nostaljik tramvay seferleri başladı!

İzmir’de de artık nostalji tramvay var. İzmir Büyükşehir Belediyesi son seferini 1954 yılında yapan nostaljik tramvayı, 66 yıl sonra 9 Eylül’de hizmete açtı.

İzmir’de 66 yıl sonra nostaljik tramvay seferlere başladı. Son seferini 1954 yılında yapan nostaljik tramvay, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kordon’da hizmete açıldı.

Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet verecek olan üç adet nostaljik tramvayın ilki İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü olan 9 Eylül’de hizmete girdi. Birinci Kordon’da yapılan törene; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) Rıfat Nalbantoğlu, İzmir milletvekilleri Sevda Erdan Kılıç, Bedri Serter, Murat Bakan, Kani Beko, belediye başkanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Av. Nilay Kökkılınç ve belediye bürokratları katıldı.

İSİMLERİ ‘BOYOZ’, ‘GEVREK’ VE ‘ÇİĞDEM’

Açıl töreninde konuşan Başkan Tunç Soyer, İzmir tarihinde çok önemli bir yeri olan Rıhtım tramvay hattını “Nostaljik Tramvay” adıyla yeniden hayata geçirdiklerini söyleyerek, “Alsancak Limanı viyadükleri ile Cumhuriyet Meydanı arasında hizmet verecek nostaljik tramvaylarımız, İzmir’de 1928 yılından 1954 yılına kadar Güzelyalı-Konak arasında hizmet veren elektrikli trenlerden esinlenerek tasarlandı. Yerli bir firmamızdan temin ettiğimiz araçlarımızı Kordon’un yeşil dokusunu bozmayacak biçimde çevre dostu olarak lastik tekerlekli ve elektrikli şekilde tasarladık. Toplamda 3 adet ve tek vagonla hizmet verecek olan tramvaylarımızın isimlerini de İzmir’imizle özdeşleşmiş olan ‘Boyoz’, ‘Gevrek’ ve ‘Çiğdem’ olarak belirledik. Bugün hizmete giren tramvaylarımızın ikincisi 45 gün sonra, üçüncüsü de 90 gün sonra hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Bağımsızlık mücadelemizin zaferle sonuçlandığı ve Cumhuriyet’e kapı aralayan 9 Eylül kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünde tramvaylarımızı hizmete sunmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

BİN 660 METRELİK GÜZERGAH

28 kişi oturma kapasitesi olan nostaljik tramvayların bin 660 metrelik güzergâhta karşılıklı sefer yapacağını söyleyen Soyer, Cumhuriyet Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Alsancak İskele ve Alsancak Limanı olmak üzere dört durakta hizmet vereceği belirtti. Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, konuklarla birlikte nostaljik tramvayın ilk seferine katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu