İzmir Haberleri

İzmir’de ‘merdiven altı’ maske ve dezenfektan ele geçirildi!

İzmir'de 'merdiven altı' maske ve dezenfektan üretimi yapan iş yerlerine operasyon yapıldı. Vatandaşların sağlığına zararlı olduğu belirlenen litrelerce dezenfektan ele geçirildi.

İzmir’de ‘merdiven altı’ üretimi yapılan maske ve dezenfektan ele geçirildi. İş yerleri ekipler tarafından denetlendi. Sağlık açısından zararlı olduğu belirlenen litrelerce dezenfektana el konuldu.

Buca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Buca İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve polis ile birlikte koronavirüs denetimleri kapsamında, daha önce mühürlenmesine rağmen kaçak tiner üretimi yapan bir işletmenin piyasadaki boşluktan yararlanarak dezenfektan ürettiği bir depoya ve standartlara aykırı maske üreten imalathanelerde denetim yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın izni olmadan üretim yaptıkları belirlenen işletmelerden ilk olarak Kaynaklar Mahallesi Olduruk mevkisinde, tiner üretimi yapan ancak ruhsatsız olduğu için kapatılan bir depoya baskın yapıldı. Burada koronavirüs salgınını fırsat bilinerek üretilen kanserojen madde içeren ve cilt hastalıklarına yol açan yüzlerce litre dezenfektana el kondu.

YÜZLERCE MASKEYE EL KONULDU

İkinci denetim ise Göksu Mahallesi’nde, merdiven altı maske üretimi yapılan bir imalathanede yapıldı. Depoda, basit yöntemlerle hiçbir tıbbi standarda uymadan hazırlanan ve piyasaya sürülmek üzere imal edilen yüzlerce maskeye el konuldu. Buca İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından iki işletme hakkında cezai işlem yapılmak üzere tutanak tutuldu. El konulan ürünlerin ise imha edileceği bildirildi.