İzmir Haberleri

İzmir’de Menderes’e bağlı Küner Mahallesi’nde vaka sayısı sıfırlandı!

Koronavirüs vaka sayılarının artması üzerine İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Küner Mahallesi'nde 10 kişi koronavirüsten hayatını kaybetmişti. Alınan bilgilere göre Küner Mahallesi'nde vaka sayısı mahalle sakinlerinin kurallara uyması ile sıfıra indiği öğrenildi.

İzmir Menderes’e bağlı Küner Mahallesi’nde koronavirüs sürecinde karantinaya alınarak 2 bin 600 nüfuslu mahallede vaka sayısı 100’ü bulmuştu. Vaka sayılarının artışı ile panik yaratan mahallede 10 kişi koronavirüsten hayatını kaybetmişti.

“YENİ NORMAL’E  UYGUN YAŞAMLARINI SÜRDÜRMEYE BAŞLADILAR”

Aradan geçen yaklaşık 3 ayın ardından alınan tedbirler sayesinde vaka sayısı sıfıra düşürüldü. Vaka sayısının sıfıra düşmesinin ardından mahalledeki karantina kaldırılırken kahvehane, berber gibi işletmeler yeniden hizmete girdi. Tedbirleri elden bırakmayan mahalle sakinleri ‘yeni normal’e uygun olarak yaşamları sürdürmeye başladı.

Vaka sayısının sıfıra inmesiyle alakalı konuşan Küner Mahallesi muhtarı Harun İbiş Aydın, vakaların bir ara 100’ün üzerine çıktığını belirterek, “İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Menderes İlçe Kaymakamlığı ve Menderes İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından çok sıkı bir çalışma sonucu vakalarımız sıfırlandı. Bu süreçte sokağa çıkma yasağı olmadı. İşi olmayan kimse sokağa çıkmadı. Herkes yaşantısını evde geçirdi. Kahvehaneler berberler kapatılmıştı. Şimdiyse yeni normale göre yaşantımızı devam ettiriyoruz. Korona virüsle mücadelemiz devam ediyor. Sosyal mesafeyle uymak zorundayız. Maskesiz sokağa çıkmak kesinlikle yasak. Vatandaşlarımız işlerine devam ediyor, köyümüz normalde döndü” dedi.

“KÖYÜMÜZÜN DURUMU ÇOK GÜZEL”

Mahalle sakinlerinden Ahmet Doğan ise pandemi sürecinde kendilerini evde koruduklarını vurgulayarak, “Kendimizi evimizde koruduk bu dönemi çok rahat geçirdik. Kurallara uyduk ve evimizden çıkmadık. Kimseyle buluşup oturmadık. Çok şükür, şu anda köyümüzün durumu çok güzel” ifadelerini kullandı.

Bir diğer mahalle sakini Mevlüt Parıldar da, Sağlık Bakanlığının talimatı üzerine verilen kurallara uyduklarının ve başardıklarını söyledi. Parıldar, “Şimdi durumlar iyi. Herkes mesafesine dikkat ediyor. Kahvehanede herkes ayrı masalarda oturuyor” dedi.