Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de koronavirüs vakasının en çok görüldüğü ilçeler!

Türkiye koronavirüsle mücadele etmeye devam ediyor. Koronavirüs salgının en çok görüldüğü iller arasında İzmir, İstanbul'dan sonra gelerek, 2. sırada yer alıyor. Salgından en çok etkilenen İzmir'de açıklanan rakamlara göre, vaka sayısı 1500'e ulaştı. İşte, İzmir'de koronavirüs vakasının en çok görüldüğü ve riskli ilçeler...

Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı şuana kadar 38 bin 226, ölüm sayısı ise 812 oldu. Koronavirüsün en çok görüldüğü iller arasında İzmir 2. sırada yer alıyor. Açıklanan rakamlara göre, salgından en çok etkilenen İzmir’de koronavirüs vaka sayısı 1500’e ulaşırken, kıyı şeridinde yer alan ilçelerin salgından daha çok etkilendiği öğrenildi.

İZMİR’DE EN RİSKLİ İLÇELER

Koronavirüs dağılım haritasında en büyük yoğunluğun Konak ilçesine bağlı Mithatpaşa Caddesi ile Karabağlar ilçesine bağlı İhsan Alyanak Mahallesi arasında olduğu görülüyor. Güzelyalı, Göztepe, İnönü Caddesi, Eskiizmir Caddesi, Bozyaka, Hatay ve Üçkuyular’ı kapsayan alanda çok sayıda koronavirüs vakası ve virüse bağlı ölümün yaşandığı dikkat çekiyor.

Karşıyaka, Mavişehir, Çiğli ve Menemen’de de vaka sayıları yüksek. Gaziemir, Aktepe ve Buca’da ise yoğun nüfusa rağmen virüse yakalanan sayısı daha az. Bornova ve Bayraklı’da daha seyrek şekilde görülen vakalarla birlikte yaşanan ölümlerin de daha az olduğu görülüyor.

KORONAVİRÜS HARİTASINDAKİ RENKLERİN ANLAMI

Haritada kırmızı işaretli noktalar, sağlık durumu ciddi olup hastanede tedavi altında olanları, mavi renkler durumu orta seviyede olanları, mor renkler taburcu olup evde izlenenleri, yeşil renkler ise virüs şikayeti olmayıp evde izolasyon yani karantina altında olanları gösteriyor.

UYARILARI ARTIK DİKKATE ALIYORLAR

Bu arada uyarılar ve alınan önlemlerin ardından İzmirliler, Türkiye’de ilk koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı günlere oranla kurallara daha fazla dikkat ediyor. Bir hafta öncesine kadar daha çok dışarı çıkan İzmirlilerin evde kalmaya başladığı, toplu taşım araçlarını kullananların yüzde 85’lere varan oranlarda azaldığı görülüyor. Kemeraltı, Karşıyaka Çarşısı gibi çok yoğun insan trafiğinin yaşandığı bölgelerde giriş-çıkışlara kontrollü izin verilirken, sahil şeridi de spor ve yürüyüş yapanlarla bisikletlilere kapatıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler