Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de koronavirüs vakalarında ciddi artış! İşte son durum

Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de son günlerde koronavirüs vakalarında artış yaşandı. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı yaptığı açıklamada, dün 312 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi. Öte yandan İzmir'de ortalama 3 bin pozitif vakanın olduğunu belirtti. 

Türkiye’de koronavirüsle mücadele devam ederken vaka tablosundaki olumsuz gidişat endişelendiriyor. Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de son günlerde koronavirüs vakalarında artış yaşandı. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı yaptığı açıklamada, dün 312 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi. Öte yandan İzmir’de ortalama 3 bin pozitif vakanın olduğunu belirtti.  Dr. Çamlı, “40’lara kadar inen vaka sayılarını düşündüğümüzde artışın ne derecede olduğu görülüyor” dedi.

Pandemi sürecinde hekimlerin ve sağlık çalışanlarının durumuna dikkat çekmek için İzmir Tabip Odası açıklama yaptı. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, hekimlere ve sağlık çalışanlarına “virüs yükü” eklendiğini söyledi.

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının artık nefes alamayacak duruma geldiğini belirten Dr. Çamlı, “İzmir Tabip Odası meslektaşlarımızı görevlerinden uzaklaşmamaya, Sağlık Bakanlığı’nı ve ülkeyi yönetenleri ise yasaklama, kısıtlama ya da cezalandırmayı aklına bile getirmeden hekimlerdeki bu sıkışmışlığın ve tükenmişliğin farkına varmaya davet ediyoruz. Öncelikle bilinmelidir ki, her dönemde ama özellikle Covid-19 pandemisi döneminde sağlık hizmeti için sunulan emeğin maddi karşılığı yoktur. Evde çocuğunu bırakarak ya da hastalığı anne babasına bulaştırma endişesini her gün taşıyarak günlerce Covid-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli ölçülemez” dedi.

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işlerini severek ve onurla yapmaya devam edeceklerin belirten Dr. Çamlı, “Covid-19 pandemisi sürecinin toplumsal ayağını yönetemeyen, toplumda günlük hayata yansıyan bir pandemi bilinci oluşturamayan, ‘başarı öyküsü’ yaratma çabasından kaynaklı gerçekler yerine sanal rakam ve beklentiler ile pandemide kontrolü kaybettiği anlaşılan yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermelerini istiyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanlarında manevi olarak yaşanmakta olan çöküş ve tükenmişliğin, düşük temel maaşlar, komik rakamlardaki performans ödemeleri ile iç içe geçerek pandemi sürecinde yaratabileceği moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarıyoruz Hekimleri ve sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, toplumu hiç koruyamazsınız” diye konuştu.

İZMİR’DE DÜN 312 POZİTİF VAKA TESPİT EDİLDİ

İzmir’de 20 Ağustos tarihinde yapılan testlerde 312 yurttaşın pozitif çıktığını söyleyen Dr. Çamlı, “40’lara kadar inen vaka sayılarını düşündüğümüzde artışın ne derecede olduğu görülüyor. Covid-19 testlerinin de kimlere yapıldığını ve nasıl tarandığını bilmiyoruz. Pandemi sürecinde başarı şeffaf bir başarı ile olur. Hasta sayılarının ve yoğun bakım sayılarının tabip odaları ve meslek odaları ile paylaşılması gerekir. Bununla birlikte ancak gerekli tedbirler hakkında görüş iletebiliriz. İzmir’de 3 bine yakın pozitif vaka var ve 250 civarının hastanede yattığı biliyoruz. Biz bu süreçte aktif rol almak istoruz. Kamu sağlığını belirleyen bu durumda il pandemi kuruluna alınamaması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.