Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de kırmızı alarm! Uyarı yapıldı: Sahil bandından uzak durun!

İzmir’de şiddetli yağış ve fırtına etkili oluyor. Meteoroloji, İzmir için kırmızı alarm verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Meteoroloji’nin açıklamasının ardından vatandaşlara çok önemli bir uyarıda bulundu. Belediye tarafından uyarı bildirileri dağıtıldı. Yapılan uyarıda vatandaşların sahil bandından uzak durmaları istendi. Geceye doğru hava basıncının düşmesi nedeniyle denizde yaşanacak vakum etkisi nedeniyle suların yükselebileceği vurgulandı.

Fırtınanın saatteki hızı 100 kilometrenin üzerine çıkacak olan İzmir’de metrekareye 50- 60 kilogram arasında yağış düşmesi bekleniyor. Özellikle deniz kenarı, dere yatağı ve zemin katlarda oturan yurttaşların dikkatli olması uyarısı yapıldı. Sıcaklıklardaki ani düşüşün ardından Çarşamba gecesi yüksek kesimlerde kar yağışının beklendiği ifade edildi.

SAHİL BANDINDA DAĞITILAN UYARI

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen bilgiler doğrultusunda 26 Ocak 2021 Salı günü geceye doğru hava basıncının düşmesi sebebiyle denizde yaşanacak vakum etkisiyle suların yükselebileceği ve su taşkınlarına neden olabileceği ifade edilmektedir. Bu gece ve çarşamba sabahı gerçekleşebileceği düşünülen deniz taşkını olasılığına karşı güvenliğiniz açısından sahil bandına yakın yerlerde bulunulmaması ve ayrıca araçların sahil bandından uzak yerlere götürülerek park ettirilmesi oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçmek adına önem taşımaktadır.”