Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de kaç koronavirüs vaka ve ölü sayısı var?

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Türkiye'de koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü iller arasında 2. sırada olan İzmir'de olumlu gidişat dikkat çekiyor. Türkiye'de güncel koronavirüs tablosuna göre, vaka ve ölüm sayısı her geçen gün düştüğü görülüyor. Türkiye'deki bu umutlu gidişat İzmir'de de kendini gösterirken, entübe edilen hastaların teker teker servise alındığı öğrenildi.

Türkiye’de koronavirüs vakalarının görüldüğü iller arasında İstanbul 1., İzmir ise 2. sırada yer alıyordu. Yetkililerden alınan bilgilere göre, en riskli iller arasında 2. sırada yer alan İzmir’de koronavirüs vaka ve ölüm sayılarındaki düşme oranı kendini gösterdi. İzmir’de can kaybının 210 olduğu öğrenilirken, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranları ise yüzde 35-38 civarında. Filyasyon ekiplerinin çalışması ile 80 bine yakın kişi takip edilirken, ayrıca ev karantinasındaki 16 bin kişinin, bizzat aile hekimleri tarafından sıkı takipte olduğu belirtildi.

İZMİR’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI

Türkiye’de korona virüs rakamları düşüşe geçerken İzmir’de de yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranlarının yüzde 35-38 civarında olduğu öğrenildi. Kente 5 bin civarında korona virüs hastası olduğu belirlenirken, ölü sayısının ise 210 kişi oldu. Dünyada sadece Türkiye’de görev yapan filyasyon ekibinin çalışmalarında ise kent genelinde 80 bine yakın kişinin kimliklerinin tespit edildiği ve bu kişilerin denetim altında tutularak izole olmalarının sağlandığı öğrenildi.

Öte yandan Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap, Türkiye’de her geçen gün düşen rakamların sevindirici olduğunu ve 15 ila 16 Mayıs tarihinde vaka sayısında günlük 500 rakamlarını görebileceğimizi kaydetti. Azap, ancak kontrol altına alındıktan sonra yavaşlama döneminin ağır ilerlediğini belirtti.

İZMİR’DE VAKA SAYILARI DÜŞTÜ

Tüm Türkiye’de olduğu gibi iyileşen hasta sayısı ve ölüm vakaları ile vaka sayılarının düşme oranları İzmir’de de kendini gösterdi. Yetkililerden alınan bilgiye göre son iki haftada getirilen 4 ve 3 günlük kısıtlamalar, vatandaşların sosyal mesafe kuralına alışması ile İzmir’de rakamlar sevindirici boyuta geldi.

Yetkililer, Pandemi hastanesi olarak belirlenen Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi ve Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi başta olmak üzere kentteki üniversiteler ve özel hastanelerdeki yoğun bakım yataklarının büyük çoğunluğunun hiç bir zaman yüzde 100 doluluk seviyesine ulaşmadığı, şimdi ise yüzde 35 ile 38 oranlarında doluluk yaşandığı duyuruldu.

ENTÜBE EDİLEN HASTALAR SERVİSE ALINIYOR

Kent kent verilerin ilk açıklandığı tarihlerde İzmir’deki rakamların ürkütücü olduğu belirtilirken, alınan tedbirler ve sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ile yoğun bakımlarda entübe edilen hastalar teker teker servise alınıyor, ardından da ikinci etap servis klinik tedavileri tamamlanarak taburcu ediliyor.

116 BİN KİŞİ CEP TELEFONU SİNYALLERİYLE TAKİP EDİLİYOR

İzmir’de Aile Hekimleri tarafından KOVİD-19 şüphesi ile yaklaşık 116 bin kişinin cep telefon sinyalleri ile izolasyon konumları tek tek takip edilip İl Sağlık Müdürlüğü’ne raporlanıyor. Filyasyon ekiplerinin çalışması ile 80 bine yakın kişi takip edilirken, ayrıca ev karantinasındaki 16 bin kişinin, bizzat aile hekimleri tarafından sıkı takipte olduğu belirtildi.