Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de kaç kişide Delta varyantı görüldü!

Koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, yeni varyantlar ortaya çıktı. Son olarak Rusya, İngiltere, İsrail gibi birçok ülkede görülen Delta varyantı Türkiye’de de ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tehlikeli olarak açıklanan bu Delta varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Türkiye’de 16 il toplam 134 kişide Delta varyantının tespit edildiğini belirtti. Bu varyantın tespit edildiği iller arasında İzmir de var. Peki, İzmir’de kaç kişide Delta varyantı görüldü.

TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİDE DELTA VARYANTI GÖRÜLDÜ?

Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ”Delta plus ile ilgili ülkemizde görüldüğünü bilmiyoruz, tespit etmedik. Delta varyantıyla ilgili ülkemizde şu ana kadar 134 vakamız oldu.” dedi.

İZMİR’DE KAÇ KİŞİDE DELTA VARYANTI GÖRÜLDÜ?

Bakan Koca, ”Toplam 16 ilimizde görüldü. İllerde dağılımı giderek artmaya başladı. Ağırlıklı olarak İstanbul’da görüldü. 134 vakanın 82’si İstanbul’da, Düzce’de 18, Van’da 8, Ankara’da 4, İzmir’de 3, diğer illerimizde de 1-2 şeklinde olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü. Çok ciddi bir oranın olmadığını biliyoruz ama her geçen gün artabileceğinden endişe ediyoruz. Aşıların bu varyanta da etkili olduğunu biliyoruz. 2 dozla Delta varyantına daha güçlü etkinin olduğunu da biliyoruz.” ifadelerini kullandı.