EğitimGenel

İzmir’de ilginç pankart: “Anaokulu istemiyoruz!”

İzmir’de evinin karşısındaki anaokulundan gelen çocuk sesinden rahatsız olan bir vatandaş, balkona “Anaokulunu mahallemizde istemiyoruz” yazılı pankart astı. Öğretmenler ve veliler şok oldu.

İzmir Bornova’da ilginç bir olay yaşandı. Evinin karşısındaki anaokulundaki çocuk sesinden rahatsız olan H.A., balkonuna, ‘Anaokulunu mahallemizde istemiyoruz’ yazılı pankart astı. Öğretmenler ve veliler, H.A.’ya tepki gösterdi.
İddiaya göre, Erzene Mahallesi’ndeki bir anaokulunun hemen karşısında oturan H.A., gelen çocuk sesinden rahatsız oldu. H.A., rahatsızlığı dile getirmek için de balkonuna, “İzmir’in en sessiz ve sakin semti Profesörler Sitesi olarak mahallemizin huzur ve sessizliğini bozan bu anaokulunu mahallemizde istemiyoruz” yazılı pankartı astı. Okula gelen öğretmenler ve velileri pankartı görünce hem şaşkına döndü hem de H.A.’ya tepki gösterdi.

“MAHALLEDE HERKES İLE ARAMIZ İYİ”

Anaokulu sahiplerinden Hasan Taçgel (37), “10 yıldır aynı noktada faaliyet gösteren okulumuzu dört yıldır biz işletiyoruz. Pankartı görünce çok şaşırdık ve anlam veremedik. Komşularımızın hemen hepsiyle aramız iyi ama pankartı asan kişiyle hiç tanışmadık. Geçen yıl, çocuklarımızın bahçede oynarken çok ses yaptığı gerekçesiyle ihtarname yollamıştı. Burası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, ruhsatları tam olan bir okul. Çocuklarımız, sadece sabah ve akşam birer saat olmak üzere bahçede oynuyor” dedi.

“ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİZ”

Pankartı asan komşularıyla görüşmeye çalıştıklarını anlatan Taçgel, “Ancak olumlu cevap alamadık. İletişim de kuramıyoruz. Pankartta ‘semt sakinleri’ adına yazıyor ama hiçbir komşumuzla bugüne kadar bir sorunumuz olmadı. Şaşkınlık içindeyiz. Bölgede 28 özel anaokulu ve 7 kolej bulunuyor. Hepsinin ruhsatları ve izinleri var. Ruhsatı olan bir kurumuz ve yapacağımız hiçbir şey yok. Çocuklarımızı çağdaş bir şekilde Türk toplumuna kazandırmaya devam edeceğiz. Pankartı gören velilerimiz de sinirlendi. Bazıları sosyal medya üzerinden de paylaşımlar yaptı. İçinde çocuk sevgisi olmayan kişini hayata bakışı da olumlu olmaz” diye konuştu.

“ŞAKA DİYE DÜŞÜNDÜM”

Okul Müdürü Deniz Yeşil de pankartı görünce şok geçirdiğini ifade ederek, “Pankartı görünce büyük bir şok ve şaşkınlık yaşadım. Şaka olabileceğini düşündüm ancak olmadığını görünce üzüldüm. Yaşadığımız süreçten dolayı çocuklarımız okullarından uzun bir süre uzak kalmıştı. Yeniden okula başlamanın heyecanı içindeydiler. Ancak bu pankart, hepimizin heyecanını biraz azalttı. Umarım bu tarz şeyler hiçbir yerde yaşanmaz. İlk ve son olsun” ifadelerini kullandı.

“PANKART ZORUMA GİTTİ”

Öğrenci velilerinden Kadir Çetinkaya da “Çocuğumu almaya geldiğimde pankartı gördüm. Açıkçası çok zoruma gitti. Pankartı sosyal medyada paylaştım. Bu okula 3-6 yaş arası çocuklar geliyor. Bir çocuk sesi nasıl bir rahatsızlık verebilir? Birbirimize karşı saygılı olmalıyız. Eşimle beraber sağlık çalışanı olduğumuz için şu süreçte birçok şeye şahit olduk. Ama bu durum çok zorumuza gitti” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler