İzmir Haberleri

İzmir’de her öğrenciye bilgisayar hediye!

İzmir Balçova’da öğrencileri çok sevindiren bir gelişme yaşandı. İlçede belediye tarafından üniversiteyi kazanan her öğrenciye bir dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle en çok tartışılan konulardan biri de uzaktan eğitim. Milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim sürecinde tablet ve bilgisayarlardan faydalanabiliyor. Ancak bazı öğrenciler eğitime ulaşmada araç sıkıntısı yaşıyor. Bu kapsamda Balçova Belediyesi çok konuşulacak bir davranışta bulundu. İlçede üniversiteyi kazanan her öğrenciye ücretsiz bilgisayar dağıtıldı.

Bu yıl ondördüncüsünü düzenen Üniversite Plaket Töreni’nde, 2020 YKS’de üniversiteyi kazanan 580 öğrenciye birer başarı plaketi, bir dizüstü bilgisayar ve Nutuk hediye edildi.

Eğitimde adalet anlayışı ile hizmet

Törenin açılış konuşmasını yapan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya “Biz belediye olarak yıllardır Eğitimde Adalet anlayışı ile hizmet ediyoruz. Eğitimde adalet olmazsa hayatın diğer alanlarında da adaleti aramak mümkün olmaz.. Babasının parası olan çocuk ile babasının parası olmayan çocuk aynı eğitimi alsın diye okullarımızın her isteğini karşılıyoruz. Eğitimin uzaktan olacağı bu yıl da bilgisayarın ve internete erişimin adalet açısından çok büyük önemi var” açıklamalarında bulundu. Çalkaya sözlerine şöyle devam etti: “Bu zor şartlarda sizleri yetiştiren ailelerinizi kutluyor, hepsine selamlarımı iletiyorum. Bundan sonra da gittiğiniz şehirlerde başınız sıkışırsa Fatma Başkanınız ve Balçova Belediyesi sizlere bir telefon uzaklığında olacak. Yolunuz açık olsun, bu ülkenin sizlere çok ihtiyacı var”

Deprem olmasaydı Kemal Kılıçdaroğlu katılacaktı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
Gençlerin çalışmalarına, kendilerini geliştirmelerine ve doğru bilgiye ulaşmalarına yardımcı olacak bu hizmetten dolayı Balçova Belediye Başkanımız Fatma Çalkaya’yı ve emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Törene katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise “Fikri hür vicdanı hür gençlerimiz öncelikle üniversite sınavında göstermiş olduğunuz başarıdan dolayı hepinizi kutluyorum. Geçtiğimiz hafta İzmir’de yaşanan deprem olmasaydı bu törene Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte katılacaktık. Bu vesile ile aranızda bulunamayan Sayın Genel Başkanımın sizlere sevgi, saygı ve başarı dileklerini iletiyorum. Sizlere de kendi ayaklarınız üzerinde durarak geleceğinize yön verebilecek bir eğitim yaşamı geçirmenizi diliyorum

Törene kimler katıldı?

Belediye tarafından düzenlenen törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,
CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel, Kani Beko, Mahir Polat, Murat Bakan, Tacettin Bayır, Belediye Başkanım Fatma Çalkaya, CHP Balçova İlçe Başkanım Binnur Akın, İYİ Parti İlçe Başkanım Hicran Helezür, Belediye Meclis Üyeleri ve önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya katıldı.