Ege HaberleriGündemİzmir Haberleri

İzmir’de evi olanlar dikkat: Tunç Soyer duyurdu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmir’de evi bulunan vatandaşları ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. 30 Ekim 2020 depremi sonrası orta ya da ağır hasar raporu almış tüm binalar için açıklamada bulunan Başkan Soyer, binaların tamamına parsel bazında emsal artışı verilmesi teklifini meclise sunacağını açıkladı.

İzmir’de 30 Ekim tarihinde 6.6 büyüklüğünde yıkıcı bir deprem meydana gelmişti. Başkan Soyer depremzedeler için yeni açıklamalarda bulundu.

Yerinde dönüşüm yapılacak

Açıklamalarında yerinde dönüşüm yapacaklarını söyleyen Başkan Soyer, “Biz ağır veya orta hasar görmüş binalara, parsel bazında ilave bir hak vereceğiz. Böylece deprem mağduru yurttaşlarımıza, oturulmaz duruma gelmiş binalarını aynı şekilde yapma imkânı sunacağız. Yerinde dönüşüm yapacağız. Aynı şekilde, aynı metrajda, o parselde… Ama bunu yaparken; İzmir’in bütünü için negatif sonuçlar doğuracak sonuçlara imza atamayız. Planlamacılık disiplinine aykırı davranamayız. Gelecekte bu şehrin insanlarını, çocuklarını ipotek altına alacak sonuçların doğmasına izin veremeyiz. Özetle, üzerine basa basa ifade ediyorum; mağdurun yanında bir karar alırken, kentin geleceğini de koruyoruz.” Dedi.

Meclise sunulacak

 

Karşıyaka, Bornova, Konak ve Karabağlar belediye başkanları ile bir araya geldiğini söyleyen Başkan Soyer, bu kapsamda yapılan açıklamalarda, “Yaptığım görüşmelerin neticesinde, sadece belirli ilçelerde değil, kent genelinde depremde ağır veya orta hasar görmüş binaların tamamına parsel bazında emsal artışı verilmesi yönünde önergeyi belediye meclisimize sunmaya karar verdim. Bunu, ilk mecliste sunacağız. Böylece, kent genelinde deprem nedeniyle orta ve ağır hasar raporu verilmiş tüm binalardaki hak sahibi yurttaşlarımızın derdine derman olmak istiyoruz. Meclisimiz nasıl takdir ederse öyle karar vereceğiz.” İfadelerini kullandı.