Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de depremzedelere taşınma ve kira yardımı bugün başlıyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de meydana gelen deprem nedeniyle evleri yıkılan ve hasar gören depremzedeler için taşınma ve kira yardımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, yardımların bugün başlayacağını duyurdu. Peki, kimlere ne kadar para yardımı verilecek?

İzmir’de yaşanan 6.9’luk depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle evleri yıkılan ve hasar gören depremzedeler için taşınma ve kira yardımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, yardımların bugün başlayacağını duyurdu.

Kurum, “Bugün itibarıyla 61 bin 735 binada, 348 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışması tamamlanmıştır” dedi. Kurum, ”Ağır hasarlılarda 13 bin TL, kiracılarımıza ise 5 bin TL yapıyoruz. Orta hasarlılarda ise ev sahiplerine 5 bin TL, kiracılarımıza 2500 TL yardım sürecini başlattık.”  dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6.9 büyüklüğündeki depremle sarsılan İzmir’e ilişkin olarak, “Tespiti yapılan ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık bina sayısı 309’a, 4 bin 425 bağımsız bölüme ulaştı” dedi.

“BAŞVURUNUZU YAPIN” ÇAĞRISI

“16 gün sonra Bayraklı’daki 1000 konteynerlık alan sosyal donatılarla inşası gerçekleşiyor. 16 gün sonra Bornova’daki 312 konteyner çalışmalarını başlatacağız. Ben konteyner kentte mi kalacağım, kiralık dairede mi kalacağım, gibi başvurularını yapmaları önemli. 2700 çadırımız kurulu. 944 boş çadırımız var. 6408 vatandaşımız çadırda kalıyor. Yemek hizmetimiz 500 bini aştı. Diğer STK ve belediyelerimizle Kızılay koordinasyonunda veriyoruz.”

“4 çadır yerleşkesine poliklinik çadırı da kuruldu. Aynı şekilde Covid testi yaptırılacak çadırımız mevcut. Çocuklar için psikososyal destek veriliyor. En azından duygusal anlamda destek olmak amacıyla bu desteklerimizi çocuklarımıza yapıyoruz. Giyim ihtiyacı olan vatandaşlarımız için her türlü ihtiyaçları gideriliyor. Gelen talepleri koordinasyon merkezlerine vatandaşlarımız iletebilir.”

“Bundan sonraki binaların yapım süreci. Hızlı bir şekilde aksiyon alıp şeffaf bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Bu sürece destek olan bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu