Genel

İzmir’de depremzedeler 5 yıldızlı otele yerleştiriliyor!

İzmir Seferihisar’da meydana gelen depremin ardından, depremzedeler için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda depremzedelerin Hilton oteller zincirinin işlettiği ve sözleşmesi bitince boşalttığı 5 yıldızlı otel binası yerleştirilmeye başlandığı öğrenildi. Aynı zamanda otel odasındaki depremzedelere üç öğün yemek temin edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası depremzedeler için harekete geçti. Depremzedeler için çeşitli kampanyalar düzenleyen ve ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olan belediye, eski 5 yıldızlı otel binasında depremzede aileleri misafir etmeye başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ata Holding’in büyük hissedarları olduğu eski 5 yıldızlı otel binasının 380 odası depremzedeler için açıldı. Yüzde 23,5’lik payı Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 5 yıldızlı otel binasının 3 aylık kullanıma açıldığı öğrenildi.

Bugün odasına ilk yerleştirilen ailelerden biri Mustafa ve Türkan Mutlu çifti oldu. Mustafa Mutlu, Doğanlar Apartmanı’ndaki enkazdan çıkartıldıktan sonra iki ameliyat geçirdiği için ambulansla gelen çift, gördüğü konukseverlik karşısında gözyaşlarına hâkim olamadı. Deprem sırasında torunlarının da yanlarında olduğunu söyleyen Türkan Mutlu, “Yedinci katta oturuyorduk. Bina üstümüze yıkıldı. Yedinci kattan ikinci kata kadar inmişiz. Apartmandan ilk çıkanlardanız. Ancak eşim iki ameliyat geçirdi. Sekiz kaburga kırığı var. Daha hastaneden yeni çıktık sayılır. Ev bakıyoruz ama bulamadık. Bizi burada çok güzel karşıladılar, içimiz rahatladı. Çok teşekkür ederiz” dedi.

Büyükşehir’e teşekkür

Deprem olduğunda İzmir dışında olan ama binaları ağır hasar gören Mustafa ve Gönül Kambur da bugün misafir edilen ailelerden bir diğeri oldu. İki oğullarıyla beraber odalarına yerleştikten sonra bu süreçte neler yaşadıklarını anlatan Mustafa Kambur, “Deprem sırasında küçük oğlum İzmir’deydi. Neyse ki o da spor salonundaydı. Bizim binamızın önündeki ve arkasındaki binalar yıkılmış. Bizim binamız da ağır hasar gördü. Eve giremedik. Takip eden günlerde sadece değerli eşyalarımızı almak için pencereden vinç yardımıyla beş dakika içeriye girmemize izin verildi” dedi. Bu süre zarfından çadır kentte kaldıklarını söyleyen Kambur. “İzmir Büyükşehir Belediyesi barınmak için farklı seçenekler sundu. Uzundere’deki konutlara da yerleşebileceğimizi söyledi. Ancak bizim için iki üç aylık bir konaklama yeterli olduğu için burayı seçtik. Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi bu süreçte her aşamada bize çok destek oldu. Arama kurtarma çalışmalarından sonra barınma konusunda da AFAD ile beraber hep yanımızdaydı. Çadır kentte kurulan stantlarda yatak yorgandan giysiye yemeğe kadar tüm ihtiyaçlarımız karşılandı” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu