Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de deprem fırtınası! Uzmanlardan flaş açıklama

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki yıkıcı depremin ardından artçılar devam ediyor. Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre, dün 4.7 büyüklüğündeki sarsıntının ardından 100’ün üzerinde deprem meydana geldi. Sarsıntılar, Seferihisar açıklarındaki Samos fayında gerçekleşti. Uzmanlar, deprem fırtınası olarak tanımladıkları sismik hareketliliğin devam edebileceğini söyledi.

‘BİRDEN FAZLA FAY DEPREM ÜRETİYOR’

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaşanan depremlerle ilgili “Bunların hepsinin artçı şok olmadığı bir kısmının Samos fayının batısı, kuzeyi ve doğusunda da belli tetiklenmeler sonucu depremler geliştiğini gösteriyor. Yani birden fazla fay burada deprem üretiyor şu anda” dedi.

Uzmanlara göre sık yaşanan artçı sarsıntıların nedeni deprem fırtınası… Batı Anadolu ölçeğinde deprem fırtınası karakteristik bir olay. Tarihte de aynı bölgede benzer depremlerin olduğu biliniyor.

‘BİRBİRİNE YAKIN FAYLAR TETİKLENİYOR’

Depremlerin fay mekanizmalarının çeşitliliğiyle ilgili olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Sözbilir şunları söyledi:

“Ana bir şok yaşandıktan sonra o bölgedeki birbirine yakın olan faylar tetikleniyor ve onlarla birlikte deprem aktivitesi olması gerekenden hem daha uzun sürüyor hem de şiddet anlamında farklı değerler alabiliyor.”

İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan artçı sarsıntıların sayısı 5 bini geçti.