Gündemİzmir HaberleriManşet

İzmir’de corona virüsü yasakları kalkacak mı? İzmir, İstanbul, Kocaeli, Trabzon ve diğer 11 il için açıklandı!

Türkiye’de corona virüsü salgınına karşı bir çok kısıtlama uygulanıyor. İzmirliler ise bu yasakların ne zaman kaldırılacağını internet sayfaları üzerinden araştırıyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasakların belli kriterlere göre kademeli olarak kaldırılacağını söylemişti. İllere göre aşı uygulamalarının durumunu değerlendiren Prof. Dr. Vefik Arıca ise İzmir, İstanbul, Kocaeli, Trabzon ve diğer 11 ilin en riskli iller olduğunu ifade etti.

Pandemi yasaklarının Mart başından itibaren kaldırılması beklenirken Prof. Dr. Vefik Arıca’dan 11 il için üzücü açıklama geldi. Normalleşme değerlendirmesinde bulunan, kilometrekareye düşen kişi sayısına göre en riskli 15 ili açıkladı.


Arıca tarafından yapılan açıklamada riskli iller şöyle verildi:

İstanbul, Kocaeli, Trabzon, Yalova, Ordu, Samsun, Osmaniye, Hatay, Rize, Sakarya, İzmir, Giresun, Mersin, Bursa, Zonguldak

Arıca kademli normalleşme için, “Kademeli normalleşmede anahtar soru şu; “100 bin kişi içinde kaç pozitif vaka var?” Konya’nın metrekaresi çok fazla bu nedenle nüfusa oranlamak gerekir. Örneğin İstanbul’da metrekareye düşen insan sayısıyla Konya’daki aynı değil. İnsanlar İstanbul’da tek arazi üzerinde kırk daireli bir apartmanda yaşayabilirken Anadolu toplumunda insanlar geniş arazilerde yaşıyor. Bu nedenle iller kilometre başına düşen insan sayısına göre belirlenmelidir. Trabzon, Rize gibi iller şu an en riskli grupta görünüyorlar ancak kilometrekare başına hesapladığımızda birinci sırada Trabzon değil İstanbul var.” Dedi.

Yasakların ilk hangi illerde kaldırılacak?

Şırnak ve Hakkari’de kesin olarak yasakların kaldırılmasını beklediğini söyleyen Arıca, Hakkari, Şırnak, Muş, Bitlis, Iğdır, Siirt, Batman’ın yasağın kaldırılacağı ilk iller olacağını belirtti.

Prof. Dr. Vefik Arıca, tüm iller için kısıtlamasının kaldırılmasının 2021 ve 2022 yılı için oldukça zor olduğunu belirtti.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:
“Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Türkiye, bu küresel salgın krizini gerçekten başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakarlık yaparak, bu musibeti tehdit olmaktan çıkartabilecek bir yerde duruyoruz.”