İzmir Haberleri

İzmir’de Cemevleri artık ibadet alanı olarak işlenecek!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 2020 Ocak ayı birinci toplantısında İzmir’in 7 ilinde cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi kararı aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başkanlığında yapılan toplantıda Soyer, cemevlerinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesinin kamu vicdanıyla ilgili olduğunu belirterek bunun hiçbir kamu otoritesi tarafından geri çevrelemeyeceğini ifade etti.

İzmir’in Bornova ilçesinde 2, Bayraklı, Çiğli, Konak ve Selçuk ilçelerinde birer cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesine yönelik komisyonlardan gelen rapor hakkında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, bu kararın hukuksal altyapıyla ilgili bir takım sorunları barındırdığını belirtti. Hızal, Yaptığı açıklamada “ İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi olarak kararlarımızı alırken hukuku ön planda tutmalıyız. Bunu kabul etmemiz halinde yarın başka sorunların da doğmasına sebep verebiliriz. Önerge gündemde kalsın, bakanlıktan görüş soralım. Popülist adım atmamız ve sonuç almamız zor.” Şeklinde konuştu.

Yapılan görüşmeler sonrası oylama yapıldı. Oylamada cemevinin imar planlarına ibadet alanı olarak işlenmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Bir cevap yazın