İzmir Haberleri

İzmir’de çekirge istilası devam ediyor! Dağ köylerinde görülmeye başladı!

Geçtiğimiz hafta İzmir'in Tire ilçesinde Akarca Ovası'nda mahsulleri yiyen çekirgeler bu seferde dağ köylerinde görülmeye başladı. Dağ köylerindeki ağaçlara zarar veren çekirgeler Başköy, Ortaköy civarında görülürken çiftçiler bu durumdan şikayetçi olduklarını bildirdiler.

İzmir’in Tire ilçesinde Akarca Ovasına istila eden çekirgeler şimdi de dağ köylerinde görülmeye başlanıldı. Başköy ve Ortaköy civarında görülmeye başlayan çekirgeler incir ağaçlarına zarar verirken çiftçiler durumdan şikayetçi olmaya başladı.

ÇİFTÇİLER ŞİKAYETÇİ

Tire Başköy ve Ortaköy civarında görülen çekirgeler, incir ağaçlarına zarar vermeye başladı. Bahçelere giren çekirgeler incir yapraklarını yedi. Çiftçiler, kısa sürede bir çok ağacı telef eden çekirgelerle başa çıkamaz duruma geldiklerini belirtti.

Geçtiğimiz haftadan bu yana çekirge ile mücadelesini sürdüren Tire Ziraat Odası ve Tire İlçe Tarım Müdürlüğü, dağ köylerde de çekirge salgınının artmasından dolayı alarmın rengini kırmızıya çevirdi. Bölgeye alanında uzman mühendisler gönderen ilçe tarım müdürlüğü ilaçlama çalışmasına başlayacak.

“HER YIL OLUR”

Durumu yerinde incelemek için bölgeye giden Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, “Bu bir çekirge salgınıdır. Bu her yıl olur. Ancak bu yıl popülasyon artışı çok fazla. Maalesef gün geçtikçe ekolojik denge bozuluyor. Şu an bu bölgede yabani kuş türevleri kalmadı. Eğer bunlar olsaydı zaten o kuşlar bu çekirgeleri yiyerek beslendikleri için böyle bir salgın olmayacaktı. O yüzden doğaya önem vermeliyiz ve sahip çıkmalıyız. İnşallah ilçe tarım müdürlüğümüz başta olmak üzere bizim de vereceğimiz makine ekipman desteği ile biz bu mücadeleyi de atlatırız. Şimdiden çiftçilerimize geçmiş olsun diliyoruz” dedi.

Bunlara bakmadan geçme!

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR