İzmir Haberleri

İzmir’de camilerde Çav Bella’dan sonra şimdi de Selda Bağcan’ın şarkısı çalındı!

İzmir'in bir çok ilçesinde camilerde İtalyan Marşı olan Çav Bella çalınmasından sonra bugün de yine bazı camilerin hoparlörlerinden Selda Bağcan'ın bir şarkısı çalınarak yayın yapıldı. Dünkü konu ile ilgili 1 işi gözaltına alınırken araştırmaların devam ettiği öğrenildi.

İzmir’in bazı ilçelerinde kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından merkezi ses sisteminin sabote edilmesi ile dün camilerde İtalyan Marşı Çav Bella şarkısı çalındı.

SELDA BAĞCAN’IN ŞARKISI ÇALINDI

Bazı sosyal medya hesaplarından, kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapıldığı paylaşımları üzerine Müftülükten açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir” denildi.

AÇIKLAMA GELDİ

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir.

Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

İzmir’deki bazı camilerin hoparlörlerinden dün müzik yayını yapılmış, Müftülükten yapılan açıklamada, yayının, merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olanlarca yapıldığı belirtilmiş, konuyla ilgili inceleme başlatıldığı ve suç duyurusunda bulunulduğunu bildirmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da eylemi gerçekleştiren ve eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Olayla ilgili eylemi övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunanlar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, Banu Banu Özdemir gözaltına alınmıştı.