Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de büyük zam: 23 Mart’tan itibaren 10 TL’den satılacak! Yeni fiyatı belli oldu

İzmir’de Ramazan’a günler kala pide fiyatları belli oldu. Ramazan’ın vazgeçilmezi pidenin fiyatı merak edilirken, açıklama geldi. Kentte, geçen yıl 6 liraya satılan 350 gram Ramazan pidesinin gramajı düşürülerek zam yapıldı.

PİDE FİYATI BELLİ OLDU

İzmir’de Ramazan pidesi fiyatı belli oldu. İzmir Ticaret Odası Meclis üyesi ve Ekmek ve Unlu Mamüller Komitesi üyesi Hüseyin Sağır, konuyla ilgili açıklama yaptı. Buna göre, İzmir’de geçen yıl 350 gram Ramazan pidesi 6 liraya satılırken, bu yıl 320 gram pide 10 liradan satılacak. Yeni tarife ise 23 Mart’tan itibaren geçerli olacak.

Sağır, “Pideyi, normal ekmek yapımında kullanılan çuvalı 400 lira olan undan yapamıyoruz. Pidede kullanılan unun bir çuvalı 600, 650 lira dolayında. Susamı var, başka girdileri var pide imalatının. Mesela yeni kürek yaptırıyorsun, yeni bir kadro kuruyorsun. Şu anda personel de bulamıyoruz. Kalifiye eleman yok. Eldeki elemanlar da çok yüksek paralarla çalıştırılıyor. Zaten biz yıllardan beri pidenin fiyatını biz meclisten çıkarıyoruz. Bizim komitenin de görüşünü alıyorlar ve Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği’ne gidiyor. Orada da onaylandığında yürürlüğe giriyor. Birlik, bu gramajı ve fiyatı onayladı. Fırıncılar, bu karara uyacak.” dedi.

Pidede yeni tarife, Ramazan ayının ilk günü olan 23 Mart’tan itibaren uygulanacak.