Ege Haberleriİzmir HaberleriYerel

İzmir’de bulunan Atatürk Maskı için belediye açıklama yaptı!

İzmir’de belediyeler hizmet duyurularına devam ediyor. Türkiye’nin en büyük rölyef heykeli olan Atatürk Maskı ile ilgili olarak da İzmir Buca Belediyesi yazılı açıklamada bulundu. Belediye tarafından yapılan açıklamada, 42 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük rölyef heykeli olma özelliği taşıyan Atatürk Maskı’nın bakıma alındığını bildirdi.

İzmir’in sembollerinden biri haline gelen Atatürk Maskı bakıma alındı.

default

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Buca Belediyesi şu ifadeleri kullandı:

Dağcı özel ekipten Atatürk Maskı’na özel bakım

BUCA Belediyesi, Türkiye’nin en büyük rölyef heykeli olan Atatürk Maskı’nı profesyonel dağcılardan oluşan bir ekiple bakıma aldı. Atatürk Maskı’nı her yönüyle inceleyen ekipler, hava koşulları ve kuşlardan kaynaklı oluşan kirlilikleri temizledi, yüzeyde oluşabilecek hasarları gözden geçirdi.

İzmir’in sembollerinden biri haline gelen ve kenti Buca sırtlarından gören Atatürk Maskı, yaz bakımına girdi. Toplam 42 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük rölyef heykeli olma özelliği taşıyan Atatürk Maskı, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın talimatı, Tesisler Müdürlüğü koordinasyonu ve profesyonel dağcılardan oluşan bir ekip aracılığıyla temizlik ve hasar kontrolünden geçti. Bakımı özel bir çalışma gerektiren ve bölgedeki yoğun kuş hareketleri nedeniyle rutin takip yapılan Atatürk Maskı’nın kaş ve kulak bölgelerindeki birikintiler de tespit edildi.

Yapılan çalışmalar kuşlar başta olmak üzere civardaki tüm canlı yaşamının dengesi gözetilerek gerçekleştirilirken mask yüzeyindeki kontroller tamamlandı.