Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de başka bir deprem bekleniyor mu? İşte uzmanların yorumu

İzmir'de 30 Ekim Cuma günü saat 14.51'de 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı. Yaşanan depremin büyük panik yaratmasının ardından vatandaşlar 'Başka bir deprem bekleniyor mu?' diye araştırmaya başladı. İşte deprem uzmanların konuya ilişkin yorumları...

İzmir 30 Ekim Cuma günü saat 14.51’de 6.9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Meydana gelen depremde çok sayıda bina yıkıldı ve hasar gördü. Yaşanan depremin büyük panik yaratmasının ardından vatandaşlar ‘Başka bir deprem bekleniyor mu?’ diye araştırmaya başladı. İşte deprem uzmanların konuya ilişkin yorumları…

30 Ekim tarihinde İzmir’de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki deprem can ve mal kaybına neden oldu. Yıkıcı depremin ardından çok sayıda artçı deprem meydana geldi. Bölgede ekiplerin çalışmaları devam ederken, vatandaşlar yeni büyük bir depremin olup olmayacağını merak ediyorlar. Deprem uzmanları İzmir’in durumu hakkında değerlendirmelerde bulundular.

6 civarında artçılar olabilir

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tüysüz;

Ege Bölgesi, Türkiye’nin en sık deprem üreten bölgelerinden birisi. Bu da deniz içinde olan bir deprem. 1955’te bölgede biraz doğusunda 6.8’lik bir deprem var. Geçmişte deprem olmuşsa genelde gelecekte de aynı büyüklükte deprem olur. Şu anki bilgiler taze. Bunun arkasından 6’ya varan artçılar olacaktır.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Haluk Özener;

Depremden 1,5 saat sonraya kadar büyüklükleri 2,9 ile 4,8 arasında olan 21 deprem kaydettik. Artçıların 1 hafta-15 gün kadar sürmesi bekleniyor. Doğal prensip olarak da yaklaşık 1 derece altına kadar, 6 civarında da artçılar bekleyebiliriz.

Kırılan fayın aslında boyunun 30-40 km civarında olduğu, onun kırıldığı ilk izlenimlere göre tespit ediliyor. 1,2 metrelik bir yer değiştirme var. Normal bir deprem bu, normal faylanma depremi.

Prof. Dr. Naci Görür: İzmir’deki deprem beklenen deprem değil

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İzmir’de meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremin beklenen deprem olmadığını, İzmir yarımadasını kesen faylarda bir hareketlik beklendiğini ve şiddetli depremlerin devam edebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu