İzmir Haberleri

İzmir’de baraj seviyesi yarıya indi! İzmir’de su sorunu!

Yaz ve sonbahar aylarının kurak geçmesi İzmir’de su sorununu ortaya çıkardı. İzmir’in günlük 52 bin metreküplük içme suyu ihtiyacını karşılayan Aliağa Güzelhisar Barajı’ndaki su oranı, yarıya indi. İzmir'deki diğer barajlarda da su oranları beklenen seviyenin çok altına indi.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi İzmir’de de su sorunu yaşayabilir! Yaz ve sonbahar aylarının kurak geçmesi barajlardaki su seviyesini yarıya inmesine neden oldu. İzmir’in günlük 52 bin metreküplük içme suyu ihtiyacını karşılayan Aliağa Güzelhisar Barajı’ndaki su oranı, yarıya indi.

YAĞMUR YOK SULAR

Yaz aylarında yaşanan kuraklığın ardından sonbaharda da yağışların beklenenden az olması İzmir’deki barajlardaki su seviyesini olumsuz etkiledi. İzmir’in günlük 52 bin metreküplük içme suyu ihtiyacını karşılayan Aliağa’daki Güzelhisar Barajı’ndaki su oranı, yarıya indi. Güzelhisar Barajı’nın doluluk oranı nisan ayında yüzde 65.17, mayıs ayında yüzde 63.08, haziran ayında yüzde 60.69, temmuz ayında yüzde 56.67, ağustos ayında yüzde 52,78 olarak ölçüldü.

BARAJLAR KURUYOR!

Beklenen yağmurların yağmaması nedeniyle son olarak ölçülen su seviyesi ise yüzde 49,45 olarak belirlendi. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İZSU) resmi internet sitesinden edinilen bilgilere göre, İzmir’deki barajların güncel su seviyeleri şöyle; Tahtalı Barajı yüzde 41, Balçova Barajı yüzde 15, Ürkmez Barajı yüzde 37, Gördes Barajı yüzde 6, Alaçatı Kutlu Aktaş yüzde 18.

GÜZELHİSAR BARAJI’NIN HACMİ!

Güzelhisar Barajı, İzmir’in Aliağa ilçesinde Güzelhisar (Kocaçay) çayı üzerinde içme-kullanma ve sanayi suyu temini amacı ile 1975-1981 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj. Toprak ve kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.205.000 m, akarsu yatağından yüksekliği 89,00 m, normal su kotunda göl hacmi 158,00 hm, normal su kotunda gölalanı 5,80 km. Barajdan yılda 126 hm kullanım suyu sağlanıyor.