İzmir Haberleri

İzmir’de askerlik yapan er ve erbaşlara ulaşım ücretsiz!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, askeri birliklerde görevli er ve erbaşlara toplu taşımadan ücretsiz yararlanma imkânı sundu. Peki ücretsiz ulaşımı nasıl yapacaklar? İşte detaylar...

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’nden İzmir’de askerlik yapanlara haber var. İzmir’de askerlik yapan er ve erbaşlar toplu taşımadan ücretsiz yararlanabilecekler.

6 AY BOYUNCA GEÇERLİ OLACAK
İzmir’deki askeri birliklerde görevli er ve erbaşlara toplu taşımadan ücretsiz yararlanma imkânı sundu. 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nda yer alan “Hizmette geçen süre içinde kamunun ve belediyelerin işlettiği deniz ve şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanır” hükmü gereğince er ve erbaşlara, toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilecekleri İzmirim Kart verilmesi kararlaştırıldı. Kartlar zorunlu askerlik süresi olan 6 ay boyunca geçerli olacak.

KOMUTANLIKLAR BAŞVURACAK
Ücretsiz İzmirim Kart almak isteyen er ve erbaşlar, 10 TL’lik kart bedelini bankaya yatırdıktan sonra başvurularını bağlı bulundukları komutanlıklar aracılığıyla yapabilecekler. ESHOT Genel Müdürlüğü’ne talep yazısı, fotoğraf, kimlik ve terhis tarihi bildirilen askerlerin kartları, yine komutanlıklar aracılığıyla er ve erbaşlara ulaştırılacak.

Kişiye özel İzmirim Kart’ın başkası tarafından kullanılması halinde kart sahibi hakkında yasal işlem yapılacak.