Ege Haberleriİzmir Haberleri

İzmir’de artık yasak: Uymayanlar para cezası ödeyecek!

İzmir’de çocuğu olan herkesi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Yapılan açıklamalara göre, ilde 18 yaş altında bulunanlar için bir ürünün satışı yasaklandı. Yasağa uymayanların ise para cezası ödeyeceği öğrenildi.

İzmir’de 18 yaşından küçüklere çakmak ve çakmak gazı satışının yasaklandı. İzmir Valiliği konu hakkında açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

“İzmir ili sınırları içerisinde çakmak ve çakmak gazı satışı yapan kişi ve her türlü iş yerini kapsayan emir gereği, insan sağlığının zararlı uçucu bir gaz olan çakmak gazının zararlarından çocuklarımızın korunması amacıyla her türlü çakmak ve çakmak gazı 18 yaşından küçük olanlara satılmayacaktır.

Kararın uygulanması ve yerine getirilmesine aykırı davrananlara, fiilleri başka bir suç oluşturmuyor ise kolluk kuvvetlerince 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca “emre aykırı davranış” suçlamasıyla idari para cezası uygulanacaktır.”

İzmir’de özellikle aileleri sevindiren yasak kararı uygulamaya konuldu. Yapılan denetimlerde yasağa uymayanlara para cezası kesilecek.