Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de annelere destek kararı: Ücretsiz olacak!

İzmir’de annelere destek devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Anne Kart uygulamasıyla annelere destek sağlanıyor. Buna göre, toplu ulaşım için ücretsiz biniş hakkı tanınıyor. Söz konusu kartlara ücretsiz biniş kontörleri yüklendi.

İzmir’de küçük çocuğu olan annelere toplu ulaşımda ücretsiz biniş hakkı tanınacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın seçim vaatleri arasındaki Anne Kart uygulamasından yararlanacak hak sahiplerine kartları dağıtılmaya başlandı.

ÜCRETSİZ BİNİŞ HAKKI TANINACAK

Bu uygulamayla 0-4 yaş (0-48 ay) arası çocuğu bulunan annelere belediyeye bağlı toplu taşıma araçlarına 60 kontörlük ücretsiz biniş hakkı sağlanacak. 4-5 yaş arası çocuğu olan annelere verilen aylık 10 kontörlük kartlar da kullanıma açıldı.

’10 BİNE YAKIN ANNEYE KARTLAR VERİLDİ’

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Arzu Ütaş, “9 bin 951 anneye Anne Kart vermeye başladık. Bugün yaklaşık 2 bin 226 kişiye ulaştıracağız. 24-27 Haziran tarihleri arasında da kalan 7 bin 725 anneye kartlarını vereceğiz. Vatandaşlarımız çok memnun. Sebebi ekonomik kriz. Başkanımızın 180 günlük eylem planı kapsamında yaptığı ilk projelerden biriydi. Anne Kartlar yeni tasarımıyla birlikte annelere ulaştırılıyor. İhtiyaç sahibi ve 0-5 yaş arası çocuğu olan bütün ailelerimiz kart için başvuru yapabilir” dedi.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğü’nde Bilişim Sistemleri Entegrasyonu Sorumlusu Hüseyin Tezcan, “Başkanımızın seçim vaatlerinden biriydi Anne Kart. Projeler tek tek hayata geçiyor. Bizvariz.izmir.bel.tr web sitesi üzerinden başvurular alınıyor. Anne Kart olarak başvuru yapabilirler. Sosyal inceleme uzmanları tarafından yapılan incelemeler sonucunda hak kazanan vatandaşlara tanımlama yapılır” diye konuştu.