İzmir Haberleri

İzmir’de alkışlanacak proje! “Sosyal Market” geliyor!

İzmir'de belediyelerin başlattığı sosyal yardımlaşma projelerine bir yenisi daha eklendi. Vatandaşların kendilerine verilen kartla alışveriş yapabilecekleri "Sosyal Market" projesi hayata geçirildi.

İzmir’de Gaziemir Belediyesi ve gönüllü yardımseverlerin işbirliği ile kurulan “Sosyal Market” İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katımıyla bugün açıldı.

Gaziemir ilçesi sınırları içerisinde hayata geçirilen projenin ekonomik açıdan zorluk yaşayan vatandaşlara destek verme amacıyla başladığı belirtildi. Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) Yürütme Kurulu, Gönüllü Kadınlar Derneği, bağışçılar ve ilçedeki işletmelerin katkılarıyla kurulduğunun ifade edildiği Sosyal Market’in açılışı geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile eşi Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği Başkanı Deniz Arda, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve eşi Öznur Tugay, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran’ın eşi Necibe Duran, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın eşi Aslı Kayalar, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in eşi Fatma Yetişkin, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan ile davetliler katıldı.

KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR

Açılışta söz alan isimlerden ESBAŞ CEO’su ve Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak adına böyle bir projenin paydaşlarından biri oldukları için gurur duyduklarını belirtti. Güler yaptığı açıklamada projenin gerekliliğini “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” sözleriyle vurguladı.

Açılışta söz alan bir diğer isim olan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise, “Bu projeyi hayata geçirmek benim en büyük hedeflerimden biriydi. Süreç birazcık uzadı. Pandemi süreciyle birlikte içerisinden geçtiğimiz dönem, bu projenin ne kadar önemli olduğunu ve ayakları yere basan bir proje olduğunu gösterdi. Ülkede Sosyal Market benzeri birçok proje uygulanmaya çalışıldı. Bu farklı bir proje. İlk defa ürünlerle ilgili üzerinde fiyat olmayan, puanlama olan ve her ürünle ilgili ihtiyaç sahiplerinin birer tane alarak faydalanacağı bir proje. Bu yaşadığımız pandemi süreci gösterdi ki İzmirliler dayanışma ve yardımlaşma ruhunda ne kadar güçlüydüler. Tunç Başkanımıza teşekkür ediyorum. Neptün hanıma teşekkür ediyorum. Onların öncülüğünde İzmirliler bu pandemi süresinde bütün ilçelerde müthiş bir dayanışma örneği sergilediler” dedi.

PARANIN GEÇMEDİĞİ MARKET

Gaziemir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünce belirlenen aileler, kendilerine verilen kartlar ile bu marketten alışveriş yapabilecek. Temizlik ürünleri, kuru gıda, giyecek gibi malzemeler ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırılacak. Yetkililer paranın geçerli olmadığı markete isteyen herkesin istediği miktarda bağış yapabileceği belirtti.