Gündemİzmir Haberleri

İzmir’de 8 okul için flaş karar! Tahliye edileceği duyuruldu

İzmir’de 8 okul için tahliye kararı verildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Köşger, incelemelerin ardından İzmir’de 8 okulun riskli olması nedeniyle tahliye edileceğini belirtti.

Vali Köşger, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Köşger, inceleme yapıldığını ve 8 okulun risk nedeniyle tahliye edileceğini açıkladı.

’30 OKULDA HASAR KAYDI TESPİT EDİLMİŞTİ’

Twitter hesabından açıklama yapan Köşger, 2020’deki İzmir depremi öncesi 83 okulun yıkılarak yenilenme çalışmalarının başladığını belirterek, “Deprem sonrasında ise 30 okulda hasar kaydı tespiti yapılmıştır. Bu okullarda da gerekli incelemeler yapılarak tahliye işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 15 okulda daha üniversitelerce yapılan incemeler sonucunda yıkım kararı alınmıştır. Toplam 128 yıkım kapsamındaki okuldan 36 okulun yapımı tamamlanarak eğitim-öğretime kazandırılmıştır. Yık-Yap kapsamında 47 okulun yapımı ise devam etmektedir. Geriye kalan 45 okuldan 20 okulun projelendirme işlemleri tamamlanmış olup ihale süreçlerine başlanmıştır. Kalan 25 okulun proje çalışmaları ise devam etmektedir” dedi.

’15 OKULUN YAPIMINA DEVAM EDİLİYOR’

Proje çalışması devam eden 25 okulun da kısa sürede ihale süreçlerinin başlayacağını ifade eden Vali Köşger, “Yıkılıp yeniden yapılacaklar haricinde de 64 okul, 2017-2022 yılları arasında eğitime kazandırılmıştır. Yine Yık-Yap kapsamı haricinde 15 okulun yapımına devam edilmektedir. 7 okulun projelendirme işlemleri tamamlanmak üzere olup ihale süreçlerine en kısa sürede başlanacaktır. Güçlendirme kapsamında ise 15 okulun güçlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Güçlendirme kapsamında 29 okulumuzun güçlendirme inşaatları devam etmektedir. Hayırsever vatandaşlarımızın katkıları ile yapılan 2 okulumuz ile beraber ilimizde 64 okulun yapımı devam etmektedir” diye konuştu.

“8 OKUL TAHLİYE EDİLECEK”

Vali Köşger açıklamasının en sonunda da “Bunlara ilaveten Pamukkale Üniversitesinin incelemeleri sonucu riskli görülen sekiz okul da tahliye edilecektir. Bu süreçte sevgili öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, velilerimizin, anlayışı ve desteği için teşekkür eder, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci yarısının hayırlı olmasını dilerim” dedi.