İzmir HaberleriManşet

İzmir’de 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası il bazında 65 yaş üstü vatandaşlara bazı kısıtlamalar geleceğinin sinyalini vermesinin ardından birçok il valiliği 65 yaş ve üstüne bazı kısıtlamalar getirdi. Peki İzmir'de 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama var mı?

Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yaş üstü vatandaşlara bazı kısıtlamalar geleceğini söylemişti. Birçok il valiliği de artan koronavirüs vakaları nedeniyle 65  yaş ve üstüne bazı sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar getirdi. Peki İzmir’de 65 yaş üstüne kısıtlama var mı?

Birçok ilde valiliklerin verdikleri kararlar ile 65 yaş üstü vatandaşların belli saatler haricinde sokağa çıkmaları kısıtlarken, Ege Bölgesi’nde Muğla, İzmir, Manisa, Kütahya’da bir dizi önlem aldı.

ÖNLEM ALAN İLLER

MUĞLA:

Muğla Valiliği, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımızın düğün, nişan, nikah, kına, sünnet, mevlit, cenaze gibi toplu organizasyonlara, sadece 1. 2. 3. derece (anne, baba, kardeş, torun, dede, nine, amca, hala, teyze, dayı) yakın akrabalarının sosyal mesafe ve maske kuralına riayet ederek katılması, bunun dışındaki 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın katılımlarının kısıtlanmasına karar verdi.

MANİSA

65 yaş ve üzeri vatandaşların 17.00- 20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmaları, ilçe pazarlarına 17.30’dan sonra girmeleri ve birinci derece akrabaları dışındaki düğünlere katılması yasaklandı.

KÜTAHYA

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın belirlenen bölgelerdeki park, kahvehane kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastahane, oyun salonları, han, kulüp dernek binaları ve lokalleri gibi kapalı ve açık oturma alanlarına hafta sonu 12:00 – 19:00, hafta içi saat 16:00 – 19:00, saatleri arasında girmeleri yasaklandı.

İZMİR

65 yaş ve üstü vatandaşların, mahallelerine en yakın semt pazarı, markette alışverişlerini sabah 10.00-12.00 saatleri arasında yapmalarına karar verildi. Bu yaş grubuna, birinci derece yakınlarının hariç düğün, taziye gibi toplu bulunulan yerler yasak. Toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri arasında kullanacaklar.