Gündem

İzmir’de 6 ve üzeri deprem görülecek! Duyuru yapıldı!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür Tele1’in canlı yayınına katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş merkezli depremde 10 ilin yıkılmasının ardından Naci Görür İzmir’i uyararak korkutan deprem açıklamasında bulundu.

“BÜYÜK DEPREM OLMADAN ÖNCE BU KADAR DEPREM YOKTU”

Görür, “Bu büyük deprem olmadan önce bu kadar deprem yoktu. Yani ara sıra depremler olurdu 4.0 ve üzeri. Biz de onları teknik yorumlardık. Yani öyle fazla deprem olmazdı. Ancak bu Maraş depremlerinden sonra bu Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı üzerinde ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler boyut itibarıyla büyük depremler. Bu, levha sınırlarında meydana gelen depremler. Ülkemizde deprem olmasının nedeni bu coğrafyada levhaların birbirlerine göre bağıl hareketleri sonucu oluşur.” ifadelerini kullandı.

İZMİR AÇIKLAMASI

İzmir’de 6 büyüklüğünde deprem beklediğini söyleyen Prof. Görür, ” İzmir’de olan depremler genelde 6.0’lar mertebesinde. Yani 6.6 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası’nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir’in bir şanssızlığı var. Ege Denizi’nde de bir deprem olsa İzmir’e mal ediliyor. Bakın Sisam’da oldu deprem 6.8 Yunanistan’da oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0’lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir’de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı’nın çalışmasına bağlı olarak.” dedi.