Depremlerİzmir HaberleriManşet

İzmir’de 6 bin artçı deprem sonrası profesör uyardı: Son 3.5 ay içinde gözlemliyoruz!

İzmir’de 30 Ekim tarihinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki yıkıcı deprem can ve mal kayıplarına neden olmuştu. Seferihisar’da meydana gelen depremin ardından 6 bin artçı sarsıntı daha meydana geldi. Bu kapsamda Prof. Dr. Hasan Sözbilir, heyelan uyarısında bulundu. Sözbilir tarafından yapılan değerlendirmelerde, “Son 3.5 ay içinde özellikle Narlıdere Narbel tarafları, Çiğli Harmanladı tarafı ve Bornova Eğridere taraflarında heyelan gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla bunlarla ilgili önlemler alınması gerekiyor.” İfadeleri kullanıldı.

Heyelan riski arttı

2020 Ekim ayından bu yana İzmir’de meydana gelen depremler İzmirlilerin endişe yaşamasına neden oluyor. Bu kapsamda Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir önemli değerlendirmelerde bulundu. İzmir Seferihisar’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra 6 bin artçı sarsıntı yaşandığını söyleyen Sözbilir, yaşanan yağışlar ile beraber bazı bölgelerde heyelan riskini arttırdığını söyledi.

Sözbilir konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“30 Ekim’den beri 6 bin civarında artçı deprem oldu. Bunların en büyüğü ana şok olan 6.6 büyüklüğündeki depremdi. Birçok artçı sarsıntının büyüklüğü ise dörttü. Aynı zamanda Midilli taraflarında da deprem oldu. Dolayısıyla İzmir ölçeğinde sürekli bir sarsılma söz konusu. Sürekli zemin stabil durumdan belli saniyeler içinde sarsılıyor sonra tekrar duruyor. Bu da fosil heyelan olabilecek yerlerde tetiklemeye yol açıyor. Yağışla birlikte suyun etkisi, zeminle birleşince heyelanlar gelişiyor. Son 3.5 ay içinde özellikle Narlıdere Narbel tarafları, Çiğli Harmanladı tarafı ve Bornova Eğridere taraflarında heyelan gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla bunlarla ilgili önlemler alınması gerekiyor. Özellikle bu bölgelerde fosil heyelanın belirlenmesi önemli. Bugün Türkiye’de heyelan duyarlılık haritaları yapılıyor. Bunlarla ilgili heyelan risk haritalarının yapılması da lazım. Türkiye’de bunlar şu an tabii ki il düzeyinde yapılıyor. Ancak ilçe, mahalle veya heyelanın gerçekleştiği nokta düzeyinde yapılması gerekli. Daha ayrıntılı çalışmalar yapılması lazım.”

Bugün İzmir’de deprem oldu mu?

Öte yandan Kandilli Rasathane verilerine göre bugün Ege Denizi, Kuşadası Körfezi’nde 2.3 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem saat: 00:30’da ve 5.4 km derinliğinde gerçekleşti.