Genelİzmir Haberleri

İzmir’de 44 aracın hasar gördüğü yangının nedeni belli oldu!

İzmir'e bağlı Seferihisar ilçesinde, otluk alanda başlayıp ormana sıçrayan ve park halindeki 44 araçta hasara neden olan yangının neden çıktığı ortaya çıktı. 

İzmir’in Seferihisar ilçesinde çıkan ve 44 aracı tahrip eden yangının sigara izmaritinden kaynaklandığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Dairesi Başkanlığı Seferihisar’da meydana gelen yangına ilişkin raporunu tamamladı.
 23 Ağustos’ta Sığacık Mahallesi Emeksiz Plajı yakınlarında bir otluk alanda meydana gelen yangında 5 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi. Raporda ayrıca yangının gerçekleştiği yere yakın alanlarda bulunan 33 aracın tamamen yandığı, 11 aracın ise daha küçük hasarlar aldığı kaydedildi.

Raporda yangının çıkış nedeniyle ilgili olarak şu açıklamalara yer verildi:

“Yapılan tetkikte, yangın başlangıcının yol kenarındaki orman ve park eden araçların bitişiğinde bulunan boş arazi içerisindeki kuru otluk ve çalılık alanda olduğu görüldü. Araştırmada kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından sehven düşürülen veya atılan sönmemiş sigara izmaritinin kolay yanıcı otları tutuşturması ve kuvvetli rüzgarın etkisiyle yakın konumdaki çalılıklara, ormanlık alana, arazi içerisindeki ve yol boyunca sağlı sollu park halindeki araçlara sirayet etmesi sonucu yangın çıkmış olabileceği kanaatine varılmıştır.”