İzmir Haberleri

İzmir’de 4 Ekim’de 3 katlı bina 358 bin TL’ye satılacak!

Uygun fiyatlı gayrimenkul satın almak isteyenler için icradan satış yapılıyor. Son olarak İzmir’de 3 katlı binanın 358 bin 155 TL’ye satışa çıkarılacağı öğrenildi. Yayınlanan satış ilanında 1. Satış günü 4 Ekim 2021 olarak açıklandı. Açık arttırma ile yapılacak olan satışlar ile ilgili detaylara söz konusu ilanda yer verildi.

İzmir Mersinli’de 3 katlı bina satışa çıktı. Binanın değeri 358 bin 155 TL olarak açıklandı. İcradan satışı yapılacak bina için başvuruda bulunmak isteyenlerin birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif vermesi gerekiyor.

Özellikleri :

İzmir İl, Konak İlçe, 8563 Ada, 4 Parsel, MERSİNLİ Mahalle/Köy, Borçluya ait olan 3/8 hisse satış konusudur. Tapuda arsa olarak kayıtlıdır. Gayrimenkulün kaydında 1978 tarihli üçüncü şahsa ait ev bilgisi bulunmakta ise de 30/07/1985 tarihli belge ile yapı kullanma izni vardır.

Bilirkişi beyanı ile yeni bina yapıldığından eski bina ile ilgili sahiplik bilgisi yanlıştır. Bina betonarme yapı tarzında zemin kat, iki normal kat olmak üzere 3 katlıdır. Zemin kat dükkan ve kapalı otopark iki adet normal katta, dört daire olmak üzere toplamda dükkan, kapalı otopar ve dört daireden oluşmaktadır. 428 metrekare toplam alanlı, mevcut hali ile %32 yıpranmalıdır. Bina genel girişi demir profil doğramalı, genel giriş ve merdivenleri mozaik kaplı, Zemin kat 126 metrekare brut alanlı dükkan ve kapalı otoparktan oluşmaktadır.

Normal katlar 151 metrekare brüt her biri iki daireden oluşmakta, iki adet normal katta toplam 4 daireden oluşmaktadır. 1-3 nolu daireler; antre, hol,salon, mutfak, oda, banyo iki balkondan oluşmakta oluptoplam 64,84 metrekare net alanlıdır. 2-4 nolu daireler Antre, hol, salon, mutfak, oda, banyo ve balkondan ibaret 69,37 metrekare net alanlıdır. Daire genel giriş , iç ve dış doğramaları aşap profilden dış ve iç duvarları ile tavanları sıvalı ve badanalı, antre, hol, mutfak ve bakno zeminleri karo kaplı salon ve odaların zeminleri rabıta kaplı, ıslak alanların zemini seramik duvarı fayans kaptı vitrifiye ve armatürleri tam. Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Resmi gazetede yayınlanan tabloya göre 3/a yapı sınıfındadır.

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/6448 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.11/07/2021
(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.