Ekonomiİzmir Haberleri

İzmir’de 2. el araç satışları durdu: Fiyatlar düştü, müşteri yok!

İzmir’de 2. el araç satışında durgunluk yaşanıyor. Kurban Bayramı öncesi 2. el araç satışları yok denecek kadar az. İzmir Otokent’teki galericiler araç satışının durmasını faizlerin yüksek olmasına bağlıyor. İzmir Otokent esnafından Seyhat Kaysal, “Krediler yüksek olduğu için sıfır değil, ikinci el bile satamıyoruz.” dedi.

2. el araç piyasası durdu. Faizlerin artması araç satışının da önüne geçti. Binlerce kişinin ziyaret ettiği otokentte şu sıralar hiçbir hareketlilik yaşanmaması dikkat çekti. Otokentte, hafta içi olmasına rağmen sanki pazar günü gibi bir görüntü oluşurken, pandemi öncesi ve sonrası satışlarla bayram eden galerici esnafı şu sıralarda adeta sinek avlıyor.

KREDİLER YÜKSEK

İzmir Otokent esnafından Seyhat Kaysal, “Krediler yüksek olduğu için sıfır değil, ikinci el bile satamıyoruz. Bugün 1 milyon TL’yi bankaya atan kişi 40-50 bin lira faiz alıyor, gelir arama alır mı? Almaz. Yarın araba satacağımın garantisi var mı? Hayır; ama bankanın faizinin garantisi var. Kurban Bayramı’nın gelmesinin de bir anlamı yok. Artık bu işin yazı da kışı da kalmadı. Fiyatları şu an düşürdük. 3,5 milyonluk arabayı 3 milyon 350 bin liraya düşürdük yine aynı. Bir firma sıfır olan 1 milyon 280 bin liralık aracı 1 milyon 100 bin liraya düşürdü yine arayan yok” dedi.

‘ARAÇ BULAMIYORDUK’

Araç bakmaya geldiğini ifade eden Osman Daşçı ise görüntüye inanamadığını söyledi. Daşçı, fiyatların kendisine göre yüksek olduğunu ifade ederek, “100 lira kredi çeksen, 200 lira kredi ödeyeceksin. Şu an sadece parası olan alıyor, o da sıfır araca yöneliyor, ikinci el piyasası şuan otokentte durgun. Ne gelen ne de giden var. Şuan ki şartlar çok zor. Şaşkınım; çünkü 8-10 sene önce buraya geldiğimizde araç bulamıyorduk. Benim bütçeme göre baktığım araçlar ise çok yüksek fiyatlı şu anda” diye konuştu.