Zehirli Mantar Yüzünden Karaciğerinden Oldu

Baba Kemal Ünal, Çocuklarının Yeniden Hayata Tutunması İçin Acil Karaciğer Nakli Olması Gerektiğini Söyledi.

İzmir 18.10.2014, 19:22 18.02.2015, 22:59
Zehirli Mantar Yüzünden Karaciğerinden Oldu
Özellikle yağmurlu sonbahar aylarında kendiliğinden yetişen mantarların yenmesi sonucunda görülen mantar zehirlenmesi, bu kez 7 yaşında bir çocuğu karaciğerinden etti.

Balıkesir’in Bigadiç ilçesi Kozpınar köyünde yaşayan Ünal ailesi, 7 yaşındaki çocukları Davut’tan aldıkları haberle adeta yıkıldı. Bundan yaklaşık 1 hafta önce iki arkadaşıyla dolaşmaya çıkan küçük Davut, ormanda bulduğu mantardan bir ısırık aldı. Masum görünen mantarın zehirli olabileceğini tahmin edemeyen 7 yaşındaki çocuk, eve geldiğinde kusmaya başladı. Çocuklarının mantardan zehirlendiğini anlayamayan Ünal çifti, kusma devam edince o akşam evde balık da yedikleri için, çocuklarının balıktan zehirlenmiş olabileceğini düşündü.

“ÖNCE BALIKTAN ZEHİRLENDİ ZANNETTİK”
Çocukları Davut’u ilk olarak Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’ne götürdüklerini anlatan baba Kemal Ünal (38), “Bir kusma başlıyor çocukta. Annesi anlayamıyor. O gün akşam bir de balık yiyor. Balıktan zehirlendiğini zannediyorlar. Annesi balıktan kendisi de yediği için fazla aldırış etmemiş. Sabaha kadar evde bekliyor, hastaneye götürmüyorlar. Sabah durumunda değişiklik olmadığını görünce hastaneye kaldırıyorlar. Hastaneye de balıktan zehirlendi diye kaldırıyorlar. Orada ne olduğu anlaşılamayınca yoğun bakıma alınıyor. Burada da bir değişim olmayınca Bursa Nilüfer Çocuk Hastanesi’ne kaldırıyorlar. Ancak bizim yapabileceğimiz bir şey yok deniyor. Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’ne gönderelim diyorlar” dedi.
Çocuklarının yeniden hayata tutunması için acil karaciğer nakli olması gerektiğini söyleyen çaresiz baba sözlerini şöyle sürdürdü:
“’Nakil olmazsa çocuğunuzun yaşama şansı yok’ dediler. Şu anda durumunda bir değişiklik yok. Ben yakınlarımı çağırdım, gönüllü olarak 15 kişi geldi. Hiçbiri uyumlu olmadığı için nakil yapılamadı. Durum çok ciddi. Gönüllü bağışçıları bekliyoruz. 0 Rh (+) grubundan organ olmadığı sürece çocuğumun yaşama şansı yok."

“BİZİ OYALADILAR”
İlk olarak Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını hatırlatan amca Cihan Ünal ise küçük Davut’un orada gereksiz yere tutulduğunu ve o yüzden durumun bu kadar ciddileştiğini savundu. Yeğeni Davut’un hayatının, yapılacak olan karaciğer nakline bağlı olduğunu da söyleyen amca Ünal, "Çocuk, yoğun bakımda, bilinci kapalı. Balıkesir’de çok oyalandığını düşünüyoruz biz. Ben kardeşimi arayıp çocuğun durumunu sorduğumda, kardeşim bana doktorların herhangi bir bilgi vermediği söyledi. Her şeyin kontrolleri altında olduğunu ve başka bir hastaneye sevke gerek olmadığı söylediklerini anlattı. Ben gerekirse başka bir yere nakil edilmesi söyledim ve başhekimle görüştüm. Ondan sonra bize ‘Bizim yapabileceğimiz çok fazla şey yok, hastayı sevk ediyoruz. Bursa Nilüfer Çocuk Hastanesi’nde yer bulduk’ dediler. Gönderdikleri yer bir kasaba. 3-4 saatlik bir yol ve zamanla yarışıyoruz. Orada bir şeye yapamayacakları söylüyorlar. Neticesinde çocuk buraya geldi. Herkesten yardım bekliyoruz. Yüzde 100 nakil gerekiyor. Başka kurtuluşu yok. Zamanımız çok kısıtlı” diye konuştu.

AYRIMI SADECE UZMANLAR YAPABİLİYOR
Zehirli mantarların yenebilir olan zehirsiz mantarlardan ayırt etmek mümkün değil. Bu ayrımı ancak bir mantar uzmanı (mikoloji) yapabiliyor. Mantar zehirlenmesi belirtileri ise mantarın türüne göre ilk 1 saat ile 6-24 saat arasında kendini gösterebiliyor. Amatoksin isimli zehirli bir madde içeren mantarda da zehirlenme belirtileri 12 saatten sonra başlıyor ve hastanede, hatta yoğun bakımda tedavi gerektiriyor. Bu tür mantar zehirlenmelerinde bulantı, kusma, karın ağrısı gibi basit besin zehirlenmesi belirtilerinin yanı sıra öldürücü karaciğer ve böbrek yetmezliği de gelişebiliyor.
Yorumlar (0)
17°
açık