11 Haziran 2014 Çarşamba 17:08
Yorgancılar:
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yılın ilk çeyreğinde rekabetçi kur, ihracat ve yerel seçim nedeniyle kamu harcamalarındaki artışın sağladığı büyümenin yaşandığını ifade etti. Büyümenin nitelik ve sürdürülebilirlik açısından özel sektör yatırımlarıyla desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Yorgancılar, belirsizliklerin azalması ve kurumsallaşma gibi boyutlarda da iyileşmeyi savundu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2014 yılı ilk çeyrek büyüme sonuçlarını değerlendiren Ender Yorgancılar, “Merkez Bankasının zorunlu sıkılaştırma önlemleri nedeniyle özel iç talebin yavaşlamış olmasına rağmen rekabetçi kur, ihracat ve yerel seçimler nedeniyle kamu harcamalarındaki artışın sağladığı büyümeyi yaşadık. İnşaat sektörü de büyümenin önemli bir aktörü oldu. Ancak özel kesim yatırımlarıyla desteklenmemiş olması büyümenin niteliği ve sürdürülebilirliği açısından endişeler yaratmaktadır” dedi.

Yüzde 4,3 oranındaki bir büyümenin aynı zamanda iç ve dış talebin dengeli olması halinde daha yüksek büyüme hızlarının yakalanabileceğini ortaya koyduğunu vurgulayan Yorgancılar, şöyle konuştu: “Bunun için de yatırım ikliminin iyileştirilmesine olan ihtiyaç her zamankinden fazladır. Yatırımların artması için sadece faiz oranları, rekabetçi kur, uygun maliyetli enerji ve işgücü gibi nicel değil aynı zamanda sosyolojik ve siyasi iklimin yumuşaması, belirsizliklerin azaltılması ve kurumsallaşma gibi nitel boyutlarda da iyileşme gerekmektedir."

GSYİH’deki büyümede imalat sanayinin durumuna da dikkat çeken Ender Yorgancılar, ekonomik ve siyasi türbülansın olduğu bir dönemde sektördeki yüzde 4.9’luk büyümenin önemli olduğunu bildirdi. Yorgancılar, imalat sanayi büyümesine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“İç talepte faiz artışı ve belirsizlikler sonucu göreli bir talep yavaşlamasına rağmen gerçekleştirilen bu büyümenin gerisinde dış talep yani artan ihracat bulunuyor. Nitekim, yılın ilk çeyreğinde imalat sanayi ürünleri ihracatı yüzde 9,2 oranında artarken ithalatın yüzde 3,5 oranında azalmasının üzerinde durulmalıdır. Çünkü, bu veriler rekabetçi kurların sadece ihracat artışına değil, yerli girdi kullanımının artmasına da imkan verdiğini ortaya koymaktadır.”
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar ayrıca, Türkiye'nin üretim ve tüketim deseni uyuşmazlığını gidererek cari açığı düşürecek ürün bazlı teşvik sisteminin acilen devreye sokulmasının önemine vurgu yaptı. Ender Yorgancılar, "Yatırım iklimini olumsuz etkileyen makro ekonomik koşullar ile olumsuz siyasi ve sosyal iklimi değiştirecek yeni bir siyaset dili, üslubu ve anlayışına ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek kurumsallaşma konusu hem devletin hem de firmaların bir numaralı gündem maddesi olmalıdır. Böylece Türkiye, sürdürülebilir yüksek büyüme hızlarına ulaşacaktır" diye konuştu.
Son Güncelleme: 18.02.2015 23:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.