11 Aralık 2016 Pazar 13:53
'Yastayız, dimdik ayaktayız'

Dün akşam İstanbul'da yaşanan hain terör saldırılarına İzmir'den de tepki yağdı. 38 kişinin şehit düştüğü saldırılar nedeniyle terör lanetlenirken, derin acı ve üzüntü dile getirildi. 

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İstanbul, Beşiktaş Vodafone Arena yakınında dün (cumartesi) düzenlenen 29 kişinin öldüğü bombalı saldırı nedeniyle yaptığı açıklamaka, " Yastayız ama dimdik ayaktayız" dedi. Demirtaş, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: 

"Derin bir yastayız.Hepimizi büyük üzüntüye boğan bu alçak saldırılar, terörün hain yüzünü bir kez daha göstermiştir. Terörün ülkemizi bölmesine, yaşam tarzımızı değiştirmesine, bizi sindirmesine asla izin vermeyeceğiz.Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Ulusumuzun başı sağ olsun."

"Derin bir yastayız.Hepimizi büyük üzüntüye boğan bu alçak saldırılar, terörün hain yüzünü bir kez daha göstermiştir. Terörün ülkemizi bölmesine, yaşam tarzımızı değiştirmesine, bizi sindirmesine asla izin vermeyeceğiz.Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Ulusumuzun başı sağ olsun."

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İstanbul’da düzenlenen terör saldırısına ilişkin mesaj yayınladı. Yorgancılar mesajında ülkemizin çok boyutlu ve çok taraflı bir saldırı altında olduğunu belirterek, gelinen noktada adeta yeniden bir kurtuluş mücadelesi verildiğine dikkat çekti. Yorgancılar mesajında şunları söyledi:

 “Ülkemiz çok boyutlu ve çok taraflı bir saldırı altındadır. Dünyanın en stratejik coğrafyalarından birinde bulunan Türkiye çok farklı amaçlar ve çıkarların çatıştığı Ortadoğu bataklığına uzun bir süredir sürüklenmek isteniyor. Bu yönde hain saldırılardan biri daha İstanbul’da gerçekleştirildi. 38 canımızı kaybettiğimiz terörü, teröre yardım ve yataklık edenleri şiddetle lanetliyoruz. Şehit olan güvenlik güçlerimize, hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun. Türkiye bir taraftan devleti ele geçirmeye çalışan sinsi bir örgütle mücadele etmeye çalışırken, diğer taraftan da Fırat Kalkanı gibi çok önemli bir operasyonu yürütmekte ve sınır güvenliği ile ilgili mücadelesini sürdürmektedir. Gelinen noktada Türkiye adeta yeniden bir kurtuluş mücadelesi vermektedir. Görülmelidir ki, siyaset üstü bir yaklaşımın zorunlu olduğu bir dönemden geçmekteyiz. Siyasetteki birliktelik; halkımızın da birliğe, beraberliğe olan yaklaşımını, inancını güçlendirecektir. Zira tek yumruk olarak birleşmekten başka çaremiz kalmamıştır. Bizi bölmek isteyenlere en güzel cevabımız bu olmalıdır. Lanetlemekten belki yorulduk ama çözüme ulaşıncaya kadar hep birlikte mücadelemiz devam edecektir. Tek bir amaç etrafında tek yürek olarak birleşmeliyiz ki bu beladan kurtulabilelim. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh. Ülkemizin birliğini, dirliğini hiçbir kuvvet bozamayacak, hedeflerinden hiçbir kuvvet uzaklaştıramayacaktır.  Bir kez daha altını çizerek ifade etmek isterim ki; tek devlet, tek millet, tek bayrak.” 

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk:

"İstanbul Beşiktaş'ta dün akşam yaşanan hain terör saldırısı hepimizi büyük üzüntüye boğdu. Terörü lanetliyor, saldırıda hayatını kaybeden 30'u polis, 8'i sivil olmak üzere 38 şehidimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyoruz. Hiçbir saldırı halkımıza diz çöktüremeyecek, ulusal birliğimizi bozamayacak, ülkemizi yolundan alıkoyamayacaktır. Milletimizin başı sağ olsun".

"TÜRKİYE'Yİ BÖLME AMACINA ULAŞAMAYACAKLAR"

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk: Art arda yaşanan terör saldırılarını lanetliyoruz. İki patlamada şehit olan 27’si polis, 29 vatandaşımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum. Son dönemde artan terör saldırılarını gerçekleştirenler bilmelidirler ki, Türkiye 78 milyonuyla birliktedir, bütündür. Tek vatan, tek bayrak, tek devlet ve tek millet vazgeçilmezimizdir. Bu terör saldırıları Türkiye’yi bölme amacına ulaşamayacaktır. Türkiye’nin terörden temizlenmesi için bütün ihracatçılar her zaman üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bundan sonra da Türkiye’nin refahı ve gelişmesi için tüm kararlılığımızla ve azmimizle çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz."

ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü: Çok kötü. Hakikaten artık kınama mesajlarının yetersiz kaldığı bir ortamda yaşıyoruz. Çok üzücü. Terörün hiç bir mantığı ve makul zeminde değerlendireceğimiz bir temeli yok. Neye hizmet ediliyor, neyi sağlayacaklar? Artık toplum olarak bu işin nasıl üstesinden geleceğimizi daha soğukkanlı, daha sakin düşünmemiz ve ona göre örgütlenmemiz lazım. 

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel: Ölenler, yaralananlar üniforma değil ki gencecik insanlarımız. Terörü ülkemizin başına bela ettiniz. Başkanlık için yanıp tutuşan utansın.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya: Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez. Başaramayacaksınız. Bu bayrak asla inmeyecek. Bu vatan asla bölünmeyecek. Milletimizin başı sağ olsun.

Dr. Ülkümen Rodoplu: OHAL'e rağmen kentin göbeğine patlayıcı yüklü araç nasıl gelir ? İçişleri Bakanı istifa etmelidir.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem: Son yıllarda yaşadığımız, aziz Türk Milletimizin kaderini değiştirmek adına gerçekleştirilen bu alçak eylemler asla sonuç vermeyecektir. Milletimiz bu hainliklere boyun eğmeyecek, yılmayacak ve korkmayacaktır. Birlik ve beraberliğini sürdürecektir. Patlamada yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan: İstanbul’da dün gece yaşanan patlama sonucunda basına yansıyan son bilgilere göre otuz güvenlik görevlimiz şehit olmuş, sekiz sivil vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Çok sayıda yurttaşımızın ise yaralı olduğu bildirilmektedir.  Bir spor müsabakası sonrasında gerçekleşen ve özellikle güvenlik görevlilerimizi hedef aldığı belli olan bu hain saldırıyı şiddetle kınıyor, şehit olan güvenlik görevlileri ve yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Tanrı’dan rahmet, yakınlarına, emniyet camiasına, milletimize başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz. Aynı saldırıdan yaralı olarak kurtulan yurttaşlarımıza ise acil şifalar diliyoruz.

En temel insan hakkı olan yaşam hakkının ihlal edildiği, onlarca yurttaşımızın katledildiği saldırı trajik bir şekilde Dünya İnsan Hakları Günü gerçekleştirilmiştir. Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yapmış olduğumuz açıklamada “insanın, insanca yaşama idealinin ne yazık ki hâlâ çok uzağındayız” demiş ve sözlerimizi “savaşsız ve sömürüsüz” bir dünya dileğiyle bitirmiştik. Ne yazık ki bu açıklamamızın mürekkebi kurumadan hain ellerin patlattığı bombalar hala böyle bir dünyadan ne kadar uzakta olduğumuzu göstermiştir.

Son yıllarda benzer saldırılarda birçok güvenlik görevlimiz şehit olmuş ve çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetmiştir. Acımız büyük, içimiz kan ağlıyor. Yetkilerden olayı bir an önce aydınlatmalarını ve sorumlularını bağımsız yargı önüne çıkarmalarını talep ederken, ülkemizin sokulmaya çalışıldığı bu çıkmaz sokaktan ancak ortak akıl, birlik ve beraberlikle çıkabileceğimizi belirtmek istiyoruz.

Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir: Ülkemizin içinde bulunduğu terör dalgasının bir halkası olan bu saldırı, hiç şüphesiz topraklarımız üzerinde alçakça oyunlarını sergilemek isteyen karanlık odakların kirli bir tezgahıdır.Terör kimden ve nereden gelirse gelsin, ‘ister DAEŞ, ister PKK, ister FETÖ’ bu örgütler ve onların işbirlikçileri, birlik ve beraberliğimize yenilecek, kazdıkları kuyuya düşeceklerdir. Milletimiz bu maşa örgütlerin amaçlarına ulaşmasına asla izin vermeyecektir.  Bu saldırı, küresel emperyalizm karşısında diz çökmeyen, bölgesinin sorunlarına sırt dönmeyen, insanlık için yeni umut kapıları üreten Türkiye’nin geleceğine yönelik bir saldırıdır. Terör, işgal, kaos ve komplo planlarını her defasında boşa çıkaran, alçak hesapları bozan Türkiye, dün olduğu gibi bugün de diz çökmeyecektir. Birlik ile ürettiğimiz güce sahip çıkacağız, küresel güçlerin, taşeron örgütlerin ve destekçilerinin kirli emellerini boşa çıkartacağız, heveslerini kursağında bırakacağız.

Memur-Sen İzmir İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Musa Bina: İstanbul Beşiktaş'ta, güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen hain terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Tedavileri devam eden yaralı kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyoruz. Biz olma, bir olma, iri olma, diri olma hassasiyetimizi hedef alan terörizm, emperyal küresel güçler ve onların yerli işbirlikçilerine inat basireti hakim kılacağız, ferasetli davranacağız, akl-ı selim ve ortak akılla hareket edeceğiz. Türkiye’nin, büyük dirilişini, yeniden şahlanışını engellemek isteyen terör, terör örgütleri, işbirlikçileri, azmettiricileri ve destekçileriyle birlikte mücadele edeceğiz. 
 

Anahtar Kelimeler:
Izmir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.