Vatandaş İzmirim Kart'a hücum etti

İzmir'de eski tip kartların doluma kapanmasının ardından, İzmirli vatandaşlar yeni kartı almak için harekete geçti

Vatandaş İzmirim Kart'a hücum etti

İzmir'de toplu ulaşımda kullanılan eski kartların (Kentkart) 2015 yılından itibaren yerini İzmirim karta bırakması süreci Ocak ayında tamamlanacak. İzmirim kart 2015 yılında satılmaya başlandı. Ancak, eski kartlar da kullanılmaya devam etti. ESHOT Genel Müdürlüğü eski kartları kullanımdan kaldırmak için takvim oluşturdu. Kişiselleştirilmiş kartlar, öğrenci, öğretmen kartlarının değişimi gerçekleşti. Eski kartlar 30 Kasım tarihinden itibaren doluma kapatıldı. Bu kartlar 31 Aralık tarihinde ise kullanıma kapatılacak.

Satış noktalarında ve bayilerde 6 TL'ye satılan İzmirim kartlardan bugüne kadar 1.5 milyon adet satıldı. Eski kartları 30 Kasım'a kadar dolduran, ancak doluma kapatıldıktan sonra İzmirim kart almak için harekete geçen İzmirliler, kasım ayı sonu ve aralık ayı başında bayi ve satış noktalarında kuyruk oluşturdu. Satış noktaları ve bayilerde kartlar kısa sürede tükendi. Bu bayilere kart takviyesi yapılamayınca yolcular kart alamadı. 

ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri ise bazı bayilerde ani talep artışı nedeniyle kartların tükendiğini, ancak 7 Aralık'tan itibaren bayilere 280 bin kartın dağıtımına başladıklarını belirtti. Kartlarla ilgili bir kriz olmadığını, eski kartların doluma kapanması nedeniyle ani artışı gözönüne alarak hazırlık yaptıklarını belirten ESHOT yetkilileri, 31 Aralık'ta kullanıma kapanacak eski kartları dikkate alarak gelecek dönem için de 9 Aralık'ta yeni kart alımı ihalesi yapacaklarını açıkladı. İhaleyle 500 bin İzmirim kart daha alınacak.

İzmir'de, Konak Halk Eğitim Merkezi'nde eğitim gören engelli öğrencilerin aileleri, bazı kursların kapatılması nedeniyle mağdur olduklarını belirterek İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ile görüştü. Yahşi, Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini, mağduriyeti gidermek için problemin çözüleceğini söyledi. 

Konak Halk Eğitim Merkezi'nde seramik, masa tenisi, takı tasarımı ve drama gibi kurslar alan engelli öğrencilerin aileleri, bu derslerin engellilere yönelik verilen kurs modülü listesinde bulunmaması nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti bildirmek üzere İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geldi. Velileri ve öğrencileri makamında ağırlayan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, mağduriyeti gidermek üzere Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini belirterek, "Biz hem bakanlık hem de il müdürlüğü olarak engelli çocuklarımızın eğitimine daha fazla özen gösteriyoruz. Onların durumuna özel olarak eğiliyoruz. Velilerimiz taleplerini bize ilettiler. Mağduriyeti gidermek adına Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştük. Bu konuda çalışmalar yapılacak. Biz de çocuklarımız için halk eğitim merkezinde ritim kursu da açacağız" diye konuştu. 

Öğrencilerin daha önce aldığı kursların engellilere yönelik Hayat Boyu Öğrenme Modülü'nde bulunmadığı, halk eğitim merkezinde yoğun talep olduğu için bir süre kursun verildiği, ancak daha sonra kapatıldığı belirtildi. Bu branşların yapılacak çalışmayla modüle eklenmesinin ardından kurslar tekrar engelli öğrenciler için açılabilecek

YORUM EKLE