Uzmanından hemoroidden korunmanın yolları

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroidin toplumda oldukça sık görülen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinden Prof. Dr. Şükrü Boylu, hemoroid hastalığı hakkında önemli bilgiler...

Uzmanından hemoroidden korunmanın yolları

Halk arasında ‘basur’ olarak bilinen hemoroidin toplumda oldukça sık görülen bir hastalık olduğuna dikkat çeken Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinden Prof. Dr. Şükrü Boylu, hemoroid hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Hemoroid hastalığının toplumun yüzde 58- 86’sında görüldüğünü belirten Prof. Dr. Şükrü Boylu, “Anal kanal dediğimiz makat bölgesinde iç ve dış kısmında oluşan genişlemiş damarsal yapılara hemoroid denir. Kan akması anlamına gelir. Tuvalet esnasında veya sonrasında kanama, ağrı ve ele gelen memelerdir. Kanama parlak kırmızı renktedir ve sadece tuvalet sırasında oluşur. Mukuslu akıntı, kaşıntı eşlik edebilir” dedi.

Hemoroid oluşumunun başlıca nedeninin ıkınma olduğunu söyleyen Boylu, “Devamlı kabızlık, lifli gıdalardan fakir beslenme, mesleki nedenler, şişmanlık, ishal, öksürük, gebelik gibi karın içi basıncını artmasına yol açan etkenler rol oynar. Bu toplardamar yapılarındaki basıncın artmasına yol açarak damarların genişlemesine ve sarkmasına neden olur. Hemoroid gelişmesi ve ana bulgusu kanama varsa kalın barsakların endoskopik kontrolü önem taşır. Kötü huylu bir tümör, iltihabi barsak ve divertikül hastalığı ekarte edilmelidir” diye konuştu.

Tıbbi tedavi ile sonuç alınamayan hemoroidlerde cerrahi tedavinin yapılması gerektiğini kaydeden Boylu, “Düzenli günlük tuvalet alışkanlığı, bol su içme, kabızlığı giderme, pansuman banyoları yapma ve anal kanalın koruyacak, ağrıyı azaltacak iyileşme zemini hazırlayacak krem ve fitiller kullanma ile tedavisine başlanır. Toplardamarların genişliğini azaltacak ilaçlarda kanama oranını hızla azaltır. Tıbbi tedavi ile hemoroidlerin tamamen ortadan kalkması, tam iyileşme söz konusu değildir. Tekrarlama riski her zaman vardır, hazırlayıcı faktörler kontrol edilemediği zaman tekrarlar. Hemoroidlerin ele gelen memelere yol açması ve tuvalet sonrası hemoroidlerin dışarıda kalıp ağrıya yol açan karakter kazanması, tıbbi tedavi ile sonuç alınamaması cerrahi tedavinin düşünülmesini gerekli kılar. Cerrahi tedavide soruna yol açan hemoroidal pakeler çıkarılır” dedi.

“Lifli gıdalar tüketilmeli”

Hemoroid hastalarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Boylu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Dışkının yumuşak kalması ve barsak hareketlerinin yeterli olmasını sağlayan bol lifli gıda ve bol sıvı tüketmektir. Besinleri çeşitlendirmek, kabuklu tahıl gibi lif içeriklerinin yüksek olması, mutlaka kahvaltı yapılmasına özen gösterilmesi, baklagillerden seçilmiş yemekler, günlük taze meyve sebze, öğünlerde probiotikten zengin yoğurt önemlidir. Hazır gıdalardan, meyve sularından ve lifsiz konsantre gıdalardan kaçınılmalıdır. Özellikle bol su alınımına ve tercihen kahvaltı sonrası aynı saatte düzenli tuvalete çıkmaya özen gösterilmelidir.” - Ege Haber
YORUM EKLE
EURO

7.3554

DOLAR

6.2605

BİST

97988

ALTIN

242.791

32°  
İzmir Bayraklı'da trafik kazası Hafriyat kamyonu devrildi: 1 ölü
Sedanur nasıl öldürüldü! Kars'ta öldürülen Sedanur'un otopsisinde 'tecavüz bulgusu' haberlerine yalanlama
Sponsor
İzmir Karabağlar'da iki kardeşim otopark kavgası annelerinin canına mal oldu
İzmir Buca'da Market Soygunu
Bu resme bakınca ne görüyorsunuz? Ne gördüğünüz yaşınızı belli ediyor
İzmir'i Çin'e tanıtmak için geldiler
İzmir’de dilencilere ceza yağdı. Oyuncak bebeklerle dilencilik...
Başkan Erdoğan'dan AF açıklaması
Deprem uzmanından '2018 sıcakları 2019'da deprem nedeni olabilir' uyarısı
Kira artışlarında Tüfe oranı geçerli olacak
Almanya’dan İzmir’e gelen kayıp Neslişah evlenmek için kaçmış
İsmail Devrim intihar olayı 'Babanın Pantolon İntiharı' ile ilgili başsavcılıktan açıklama
MHP'nin AF Teklifine İYİ Parti'den Tepki: Genel Af Doğru Değil
Göz Göz Trabzonspor maçında goller. İzmir ekibi Göztepe Trabzon'u evinde devirdi.
AF teklifi ve MHP’den AK Parti'ye Cumhur İttifakı çıkışı
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Özbek doktorlara eğitim
MHP AF teklifini açıkladı. Cezaevlerindeki suçlulara genel af kimleri kapsıyor
Muğla Menteşe'de cinayet Boşandığı karısını boğarak öldürdü
Haluk Levent intihar eden baba 'Pantolon intiharı' paylaşımı sonrası AHBAP başkanlığından istifa etti
banner446