Ülkemizin İşletim Sistemi Pardus İzmir’de Tanıtıldı

İzmir’in Sürüdürülebilir Kalkınması İçin Çalışmalar Yürüten İzmir Kalkınma Ajansı (İzka), İlan Etmiş Olduğu Son Mail Destek Programı Olan “Bilgi Toplumuna Dönüşüm Ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı” Kapsamında İzmir’de Farkındalık Etkinlikleri Düzenliyor.

İzmir 23.08.2014, 14:48 18.02.2015, 23:00
Ülkemizin İşletim Sistemi Pardus İzmir’de Tanıtıldı
İzmir’in sürüdürülebilir kalkınması için çalışmalar yürüten İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), ilan etmiş olduğu son mail destek programı olan “Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi İletişim Teknolojileri Mali Destek Programı” kapsamında İzmir’de farkındalık etkinlikleri düzenliyor. İZKA, TÜBİTAK ve Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) işbirliğiyle, ülkemizin ilk işletim sistemini geliştirmeye yönelik devam eden Pardus Projesi hakkında İzmir’de bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve şu an kamu kurumları tarafından kullanılmaya başlanan Pardus işletim sisteminin tanıtıldığı toplantıya, akademisyenler, kamu kurumu temsilcileri, sektör temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi DESEM Mavi Salon’da düzenlenen toplantıda konuşan TÜBİTAK ULAKBİM Pardus Proje Yöneticisi Abdullah Erol, Pardus’un kuruluş süreci ve programın özellikleri konularında detaylı bilgiler verdi.
Açık kaynak kodlu, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu Pardus’un, kamu kurumları ve KOBİ’lerin güvenle kullanabileceği bir işletim sistemi olduğunu kaydeden Abdullah Erol, “Ücretsiz olarak sunulan Pardus’un 2013 sürümü tamamlandı. 2003 yılında başlatılan Pardus işletim sistemi, şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümüyle kullanıcılarıyla buluştu. Pardus İşletim Sistemi ülkemizin stratejik projeleri arasında ve bu işletim sisteminin yaygınlaşmasıyla ülke olarak önemli tasarruflar sağlayacağız.” diye konuştu. Pardus işletim sisteminin yaygınlaşması için İzmirli tüm kurum, kuruluşları ve şirketleri bu işletim sistemini kullanmaya davet eden Erol, bu işletim sisteminin üzerinde yazılım geliştirecek İzmirli bilişim firmaları için de önemli fırsatlar oluşacağını belirtti.
Fatih Projesi’yle Pardus’un daha da geniş kullanımının sağlanacağının belirtildiği toplantıda, bu işletim sistemine geçmek isteyen kurum ve kuruluşlar için TÜBİTAK’ın eğitim desteği sağlayacağı bilgisi de verildi.

Bilgilendirme toplantısında, Açık Kaynaklı Kod kullanımı hakkında güncel bilgiler verilirken, Özgür Yazılım Kullanıcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aslan da katılımcıları dünyada kullanılan açık kaynak kod uygulamaları ve Pardus Projesi kapsamında İzmir’de yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgilendirdi.
Yorumlar (0)
31°
açık