31 Temmuz 2015 Cuma 11:48
"Ülke iyiye giderse turizm de ileriye gider"
İzmir turizminin kötüye gittiğine dikkat çeken turizmciler liman yetersizliğinden de şikayetçi.

İzmir'de bulunan ağırlıklı olarak kruvaziyer gemilerine turlar ve planlamalar yapan Niyazoğlu Turizm şirketinin Satış Direktörü Nihal Yazıcı, "İzmir'de limanın yetersiz olması İzmir'e gelen kuruvaziyer gemilerinin azalmasına sebep oldu. geçtiğimiz senelere göre gelen kruvaziyer gemi şirketlerinin sıklığında azalma var. Limanın genişletilmesi ve geliştirimesi lazım. İzmir'e mevcut liman yetersiz. Çünkü bu gemi şirketlerinin çoğu İzmir'i rotalarından çıkarmaya başladılar. Örneğin İtalyan Costa şirketinin İzmir'de durağı yok" diyerek İzmir'in liman eksikliğine dikkat çekti.

Liman altyapısının yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Pastoral Tur şirketinin sahibi Yeşim Arıkan, " Liman vergilerinin yüksek olması sebebiyle gemiler izmir'e gelmiyorlar. doayısıyla izmir'de eskiden de az olan turist sayısı artyık yok olmaya yüz tuttu" dedi.

"Bayramda yakın tatil semtleri rağbet görüyor"

Geçtiğimiz Ramazan Bayramında gemi turlarının talep gördüğünü söyleyen Yazıcı, "Bayramın sıcak zamana, temmuz ayına denk gelmesi insanların seyahet isteklerine olumsuz yansıdı.

Önümüzdeki bayramın Eylül ayına denk gelmesi gemi turizminde artışları beraberinde getirecektir. Çünkü Eylül ayı gemi turizmi için en güzel mevsim" şeklinde konuştu.

Özellikle Yunan adalarının rağbet göreceğinden söz eden Yazıcı şöyle devam etti: "Önümüzdeki bayramda özellikle Yunan adaları olmak üzere yakın tatil semtleri rağbet görür. İzmir'in yazlık bir şehir olmasından dolayı İzmirli yaz aylarında pek yakın bölgelere gidiyor."

Ağırlıklı olarak özel gruplara yönelik turlar ayarlayan bir şirket olduklarını ifade eden Versay Turizm Operasyon Müdürü Burçin Uysal, "İnsanların seyahet etme istemeleri tatillerin uzunluğuna kısalığına da bağlı. Ramazan Bayramı çok kısaydı ancak buna rağmen Yunanistan'a talep çok fazlaydı. Ancak geçen seneye göre düşüşler var. İzmir'deki yerli insanlar çok fazla ziyaret etmezler. Çünkü buraya her yer yakındır. Çeşme ve Kuşadası gibi sahil bölgeleri bize yakın olduğu için İzmir'in yerlisi daha çok buralara gidiyor" dedi.

"İzmir tanıtılmıyor"

İzmir'in turizm bağlamında yeteri kadar tanıtılmadığını söyleyen Arıkan, "İzmir'i yurt dışında tanıyan yok. Efes gibi, Bergama gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmiş turistik yerlerimiz olmasına rağmen havalimanlarında bu yerlerin tanıtımına yönelik ne bir broşür, ne bir poster, ne bir tanıtım bulunuyor. Devlet bu konuda hiçbirşey yapmıyor. İzmir'de bu yerlerin tanıtılmasına yönelik yapılan toplantılarda alınan kararlar uygulanmıyor" şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Bölgede özellikle inanç turizminin yoğun olduğunu söyleyen Uysal, "Bu bölgede Efes'den Bergama'dan kaynaklı çok büyük bir inanç turizmi var. Şu an iyi düzeyde olduğunu söyleyebiliriz ancak bu düzeyde giderse hiçbirşey kalmaz geriye" dedi.

"İnsanlar ekonomik sıkıntı çekeceklerini düşünüyorlar"

Geçen senelere göre satışlarında yüzde 30, yüzde 35 düşüş oranda olduğunu söyeleyen Arıkan, "Geçen senelere göre satışlarımızda ciddi düşüşler var. Bu ise ülkede son senede gerçekleşen döviz istikrarsızlığından kaynaklanmaktadır. Ülkenin son zamanlardaki kaos ortamı ve yaşanan olaylar insanları endişeleniyor. Dolayısıyla ekonomik sıkıntı çekeceklerini düşünen halk kendi paralarını harcamak istemiyorlar; kendilerinde tutmak istiyor" dedi. Ülkede turizmin olumsuz gitişatına dikkat çeken Arıkan şöyle devam etti: "Dünyanın her yerinde türkiye kırmızı olarak işaretlenmiş durumda. örneğin yurtdışında bir yere kuaföre gittiğinizde haritada türkiye riskli bölge olarak işaretlenmiş. yurtiçi turlarımızda dahi gereken yönelimi elde edemiyoruz. geçtiğimiz bayramda güneydoğu anadolu'yu bırakın karadeniz turlarımıza kayıtlanan turistlerden, "ülkenin bu halinden dahi turlarınızı yapacak mısınız" diye tepki gösterenler vardı. ülkede turizm gitgide kötüye gidiyor. Ülke iyiye giderse turizm'de ileriye gider."

Türkiye'de son senede yaşanan döviz dalgalanmalarının zararından bahseden Yazıcı, "Ülkede son senede gelişen döviz dalgalanmaları yerli turistin yurt dışına çıkmasına engel oldu.

Her seçim döneminde olduğu gibi geçtiğimiz seçim döneminde de turizmde düşüşler yaşandı. Politik sebeplerden dolayı sektörel ihtiyaçlar sekteye uğradı" dedi.

Ülkede son yaşanan gelişmelerin insanları durduğunu söyleyen Uysal, "Şu an ülkenin bulunmuş olduğu şartlar nedeniyle kimse bir yere gitmeyi düşünmüyor. hem hükümetin netleşmemesi hem siyasi istikrarsizlik hem de doğu da yaşanan terör olayları insanları durduruyor. İnsanların seyahet etme isteklerini engelliyor" şeklinde konuştu. Terör olaylarının turistlerinin ülkeye gelmesini engellediğini ifade eden Uysal, "Terör olayları özellikle turistin ülkeye gelmesini engelliyor. Gelişen olaylar en başta turizmi etkileyecektir. Birkaç gün içerisinde yaşadık bu gibi olayları. Daha açık gruplara yönelik hizmet veren tuizm acentalarına mühtemelen iptaller gelmeye başlamıştır. Çünkü her yerde bir canlı bomba paniği var" dedi.

Batyr Berdiyev
Son Güncelleme: 31.07.2015 12:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.