Türkiye’nin İlk Akıllı Trafik Sistemi Geliyor

Akıllı, Çevreci, Engelli Dostu Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim Ve Bilgilendirme Sistemi’ni Türkiye’de İlk Kez İzmir’De Devreye Sokmak İsteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kavşaklarda Bekleme Sürelerini Kısaltacak Akıllı Trafik Sistemi İçin İki İlçede Pilot Çalışmalara Başladı.

İzmir 25.01.2015, 12:17 25.01.2015, 13:09
Türkiye’nin İlk Akıllı Trafik Sistemi Geliyor
Akıllı, çevreci, engelli dostu Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi’ni Türkiye’de ilk kez İzmir’de devreye sokmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kavşaklarda bekleme sürelerini kısaltacak akıllı trafik sistemi için iki ilçede pilot çalışmalara başladı.

Dünyanın pek çok gelişmiş kentinde uygulanan akıllı, çevreci, engelli dostu Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi’ni Türkiye’de ilk kez İzmir’de devreye sokmak isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapım çalışmalarına başladı. İlk etapta pilot bölge olarak seçilen Bornova ve Bayraklı ilçelerinde Sakarya Caddesi Migros Kavşağı ve Adliye kavşaklarındaki alt sistemin yapı işlemleri tamamlandı. Bu kapsamda kavşak zemin altlarına manyetik sensör döşendi. Manyetik sensörler sayesinde araçlar algılanarak kavşak kollarındaki trafik yükü ölçülebilecek ve gereksiz beklemelerin önüne geçilecek. Ayrıca kırmızı ışık ihlali tespit sistemi sayesinde ihlal yapan araçların plakaları otomatik olarak algılanabilecek.

KOMPLİKE SİSTEM
Akıllı Trafik Yönetim Sistemi için yapım çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kavşakları ve otoparkları yaklaşık 700 kameranın kullanılacağı akıllı sistemle yönetecek. Kırmızı ışık, hız ve park ihlalleri, kurulan kameralar ile elektronik olarak denetlenecek. Kameralar ve sensörler aracılığıyla elde edilen trafik yoğunluk bilgeleri; cep telefonu, internet, oluşturulacak çağrı merkezi ve TV-radyolar aracılığıyla vatandaşların kullanımına sunulabilecek. Bu sayede hangi güzergahların daha yoğun olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşılabileceği için vatandaşlar güzergah seçimi yapabilecek. Yeni sistem sayesinde seyahat süreleri kısalırken yakıt sarfiyatı da azalacak. Değişen teknolojilere göre geliştirilmeye açık ve en ileri teknolojileri kullanan bu yeni sistem, ayrıca engelli vatandaşların yaya geçişlerini daha rahat ve güvenli kullanmaları için konuşan yeni yaya geçiş sistemi de oluşturacak.

AKILLI KAVŞAKLAR
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuracağı bu sistemde, yeraltına döşenen manyetik sensörler yardımı ile kavşaklara giren ve çıkan araçlar sayılabilecek. Yoğunluk bilgilerine göre sinyalize kavşak süreleri ’yeşil, kırmızı ve sarı ışık’ otomatik olarak sistem tarafından ayarlanacak. Bu sayede kavşaklardaki bekleme süreleri kısalacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında bulunan 402 sinyalize kavşağın tamamı, oluşturulacak Trafik Kontrol Merkezi’ne bağlanacak. Sistem, artan ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak başlangıç itibariyle en az 900 kavşak kapasiteli olacak. Kent içinde belirlenen güzergahlarda kurulacak 110 Trafik İzleme Sistemi ile trafik akış ve yoğunluklarının kentli tarafından da izlenebilmesi, kural ihlallerinin gözlenerek kontrol altına alınması, merkezi olarak arıza tespiti ve arızaya kısa sürede müdahale gibi faydalar sağlanacak.

TRAFİK ÖLÇÜM KAMERALARI VE SENSÖRLER
Yeni sistem ile kent içindeki belirli noktalara 145 trafik ölçüm kamerası ve 64 trafik ölçüm sensörü yerleştirilecek. Kamera ve sensörler ile elde edilen bilgiler, Trafik Kontrol Merkezi tarafından değerlendirilerek sürücülerin hizmetine sunulacak. Sürücüler güncel trafik bilgilerine cep telefonu, internet, radyo-TV, ışıklı panolar ve çağrı merkezi aracılığıyla anında ulaşabilecek. Kurulacak sistem ile oluşturulacak Trafik Yoğunluk Haritaları üzerinden trafik yoğunluğu ve hızları, seyahat süreleri, otopark, hava ve yol durumu gibi bilgileri canlı takip edilebilecek. Ayrıca, yeni sistem ile vatandaşlar, otoparkların doluluk oranı bilgileri baz alınarak uygun olan otoparklara yönlendirilebilecek.

PARK İHLALLERİNE GEÇİT YOK
116 noktada Park İhlal Tespit Sistemi kurulacak. Bu sistemle kent içinde belirlenen güzergahlarda kaldırım üstü park, ikinci sıra park, sol şerit park, durak önü park, yaya geçidi üstü park, yangın musluğu önü park gibi park kurallarını ihlal eden araçlar tespit edilecek. Belirlenen güzergahlar kameralar ile sürekli gözlem altında tutularak park kurallarını ihlal eden araçların plakalarını içeren görüntüleri alınacak.

TOPLU ULAŞIMA ÖNCELİK
Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi sayesinde, kent içerisinde kullanılmakta olan bin 500 otobüs, 100 ambulans ve 164 itfaiye aracı ile yaşama geçirilecek olan toplu ulaşım araçlarının kent trafiğine uyumu sağlanarak toplu ulaşım araçlarına öncelik veren bir trafik yönetimi de gerçekleştirilecek.

GÖRME ENGELLİLERE YÖNELİK YAYA GEÇİŞ SİSTEMİ
Sinyalize kavşaklarda sinyal direğine monte edilecek bir sistem ile engelli yaya geçişleri düzenlenecek. Görme engelli yaya, karşıya geçiş düğmesine bastığı zaman cadde ismini, kavşağın şeklini, geçiş sürelerini ve bu kavşakta bulunan trafik lambaları ile ilgili bilgileri sesli olarak alabilecek. Bu kapsamda 61 sinyalize kavşağa 182 sesli yaya butonu monte edilecek.

SİSTEM NELER KAZANDIRACAK?
Sistemin devreye girmesiyle seyahat ve kavşaklarda bekleme süreleri kısalacak. Ayrıca, yeni sistem, yol kapasitelerinin yüksek verimde kullanılması, sürücü ve yaya trafik güvenliğinin artması, emisyon salınım oranlarının düşürülmesi, yakıt ve yedek parça harcamalarının azaltılması, trafik akış ve yoğunluklarının kentli tarafından da izlenebilmesi, kural ihlallerinin gözlenerek kontrol altına alınması ile merkezi olarak arıza tespiti ve arızaya kısa sürede müdahalenin sağlanması gibi faydalar sağlayacak.
Yorumlar (0)